4 zdrave navike koje možete započeti odmah i kod kuće

Formiranje zdravih navika je teško, a njihovo održavanje može biti još teže. Svi želimo da budemo najbolja verzija sebe, ali to nije lako. Umesto što ćete raditi na detaljnom razrađivanju potpune promene vašeg života, razmislite o tome da počnete sa zdravim navikama koje unose samo nekoliko prilagođavanja u vašu svakodnevnu rutinu.
23.09.2021.
4 zdrave navike koje možete započeti odmah i kod kuće

Manje sedenja, više kretanja

Bez obzira na to da li volite da vežbate ili ne, ne možete poreći da se nakon vežbanja osećate bolje. Ne samo da vam vežbanje daje energiju i pomaže vam da kontrolišete kilažu, već ono takođe smanjuje rizik od brojnih zdravstvenih problema, ali i poboljšava vaše mentalno blagostanje. Čak iako ne vežbate, trebalo bi biti aktivan u toku dana. Evo nekoliko načina da se više krećete i manje sedite:

- Parkirajte na zadnjem delu parkinga;

- Prošetajte makar pet minuta;

- Idite stepenicama umesto liftom;

- Prošetajte do obližnjih prodavnica i restorana.

Ukoliko ste aktivni u toku dana i imate umereni unos hrane, a i dalje ne možete da kontrolišete kilažu, verovatno postoji nešto unutar vašeg organizma što, na neki način, koči ovo. U knjizi "Kod gojaznosti" dr Džejson Fang otkriva tajnu uspešnog vođenja računa o kilogramima. Možda ne treba da se iscrpljujete dijetama i teškim vežbama, šta ako je problem u insulinu koji nešto greši?

Spavajte dovoljno

Već znate šta se dešava kada ne spavate dovoljno kvalitetno - nemate dovoljno energije, ne možete se koncentrirati, manje ste produktivni itd. Nedostatak sna utiče na to kako se osećate sledećeg dana. Vremenom, nedovoljno sna utiče na celokupno zdravlje i može dovesti do raznih hroničnih zdravstvenih stanja. Evo saveta za poboljšanje sna:

- Trenirajte svoj mozak i telo pridržavajući se rasporeda spavanja;

- Neka vaša spavaća soba bude tiha, mračna i hladnjikava (ukoliko je moguće);

- Isključite popodnevno spavanje i previše kafe;

- Izbegavajte alkohol u vreme pre spavanja .

Prepoznajte kada ste zaista gladni 

Verovali ili ne, ako često osećate glad, iako znate da ste nedavno jeli, postoji mogućnost da uopšte niste gladni. Može se desiti da jedete zbog nervoze. Ljudi rade 
različite stvari kada su pod stresom (grickanje noktiju, pušenje itd), a
 jedenje zbog nervoze je upravo ono što je najučestalije kod većine 
ljudi. Međutim, nije samo stres ono što nas nagoni da jedemo i kada 
nismo gladni – hrana je često povezana i sa neprevaziđenim 
traumama iz prošlosti, sveopštim nezadovoljstvom na poslu, u porodici 
itd. O ovoj temi se možete detaljnije informisati u knjizi Jasmine 
Knežević i Jelene Blanuše „Psiha i hrana“.
 One su napisale priručnik koji će vam pomoći da otkrijete da li ste 
zaista gladni ili vaše emocije pokušavaju nešto da „zatrpaju“.

Počnite sa jednom zdravom namirnicom dnevno

Ukoliko uopšte nemate naviku da jedete zdrave namirnice, možete pokušati da dnevno pojedete makar po jednu voćku ili jedno parče povrća. Za početak pojedite makar jednu jabuku i jednu šargarepu (bez ikakve termičke obrade, šećerenja ili soljenja), ili koje god voće i povrće želite prvo da uvrstite. Nakon nedelju dana uvedite još jedno. Vremenom će vam jedenje zdravih namirnica postati navika, te će vam se i ishrana promeniti. Naš savet je da pročitate knjigu "Hrana - vaš čudesni lek". U ovoj knjizi naučićete zbog čega je koja namirnica dobra za naše organe i sveopšte zdravlje, pa će vam biti još jednostavnije da napravite promenu, znajući kakve benefite imate od koje vrste hrane.

 

 

Podelite: