Zašto je u učenju važno gledati u ciljeve?

Ovo je planer koji te podržava u učenju tokom cele godine. Kroz poruke podrške na svakoj strani, objašnjenja tehnike planiranja unazad i prostora za osvrt na lične ciljeve, imaćeš podsetnik i motivaciju da učiš tokom cele godine.
26.12.2022.
zašto je u učenju važno gledati u ciljeve

Zašto je u učenju važno gledati u ciljeve?

 

Svi znamo koliko je nekad teško ostati dosledan svojim ciljevima u učenju i koliko je, sa druge strane, lako „skliznuti sa putanje“ posebno kada se pojavi prokrastinacija. Da bismo negovali doslednost i kontinuitet u učenju, potrebno je da postoje jasno definisani ciljevi.

Teško je krenuti u realizaciju neke aktivnosti (posebno dugoročne) ako ne vidimo jasno njenu svrhu i ciljeve koje postižemo tom aktivnošću. Da bismo se lakše vratili na putanju sa koje smo „skliznuli“ evo na šta je važno da obratimo pažnju:

  • Prioriteti: za početak, to mogu da budu jedan ili dva mesečna prioriteta. Postaviti sebi pitanje šta nam je najvažnije da postignemo tog meseca znači istovremeno misliti i o onome šta nam je važno na nedeljnom i dnevnom nivou (jer nas to posledično vodi do mesečnog prioriteta)
  • Konkretni i dovoljno jasni ciljevi: dovoljno specifični i ako je moguće, zapisani kako bismo u svako doba znali šta oni znače i svakodnevno ih pratili.
  • Merljivi koraci: definisani tako da sadrže bar neku kvantitativnu odliku kako bismo u svakoj fazi znali da li je neki korak ostvaren i u kom stepenu. Na primer: Koliko traje period učenja? Koliko zadataka treba uraditi na nedeljnom nivou?
  • Realistični i dostižni ciljevi: u dovoljnoj meri usklađeni sa realnošću i u skladu sa našim ličnim karakteristikama. To znači da su ti ciljevi lični, u skladu sa našim potrebama, stanjima i očekivanjima, ali i uslovima koje imamo za učenje. Na primer, možemo da se pitamo: Koliko u ovim okolnostima mogu vremena da provedem nad ovim gradivom? Koliko procenjujem da je dovoljno zadataka da uradim za ocenu koju želim?
  • Vremensko ograničenje: važno je da svaki cilj ima rok kako bismo imali uvid u napredak do određenog trenutka.

 

 

Organizacija učenja spram postavljenih ciljeva se uči. Važno je da u tome budemo strpljivi, da pristupamo bez osude i budemo ponekad spremni na padove i nezadovoljstvo. Ovo je proces koji se gradi polako i postepeno zato što zahteva samodisciplinu. Postoje brojni resursi i alati koji nam mogu pomoći da istrajemo u tome. Jedan od njih je planer učenja koji u zasebnom odeljku ima prostor za praćenje dugoročnih i kratkoročnih ciljeva, promišljanje unutrašnjih snaga i razlika između ličnih očekivanja i očekivanja okoline.

 

 

Učenje može da bude prijatno i puno novih uvida!

 

 

Piše: Tamara Kostić, Učenje za tebe

Podelite: