Tiranin Banderas - Roman o vrućoj zemlji, Ramon Del Valje-Inklan

"Tiranin Banderas - Roman o vrućoj zemlji" je roman koji je napisao Ramon Del Valje-Inklan 1926. Smatra se remek-delom u romanesknom razvoju groteske. Uvršten je na listu 100 najboljih romana na španskom jeziku 20. veka od strane španskih novina El Mundo.
10.03.2022.
tiranin banderas roman o vrućoj zemlji, ramon del valje inklan

"Tiranin Banderas - Roman o vrućoj zemlji" je priča o padu južnoameričkog diktatora Santosa Banderasa, koji na despotski i okrutan način upravlja izmišljenom latinoameričkom zemljiom i ostaje na vlasti zahvaljujući teroru i ugnjetavanju. Delo opisuje ponašanje tiranina i početak revolucionarnog pokreta koji će ga na kraju zbaciti. Ovo delo se književno bavi diktaturom u onome što je poznato kao diktatorov roman, koji vodi poreklo od Fakunda ili civilizacije i varvarstva, a kultivisali su ga autori poput Maria Vargasa Ljose.

U knjizi "Tiranin Banderas - Roman o vrućoj zemlji" iz 1926. Ramon Del Valje-Inklan je ugradio prozaičnu mešavinu, kombinujući svoj jedinstveni stil i vladanje španskim jezikom, ukrašen sintezom latinoameričkog kolokvijalizma. Ovaj autor je dva puta putovao u Meksiko, a takođe je posetio Kubu i Južnu Ameriku (Argentina, Čile, Paragvaj, Urugvaj i Bolivija), tako da je temeljno istraživao ovu tematiku i bio je veoma upoznat sa upotrebom jezika u tako raznolikom području. Radnja romana "Tiranin Banderas - Roman o vrućoj zemlji" dešava se u izmišljenoj latinoameričkoj zemlji (ali je definitivno referirao na meksičku revoluciju iz ere Porfirija Dijaza). Ono što najviše govori o knjizi i zašto je vredi pročitati: autor se saosećao sa nevoljama i nedaćama koje je Latinska Amerika pretrpela kao posledica španskog kolonijalizma i postkolonijalizma. Još jedna jedinstvena, ako ne i izvanredna stvar u vezi sa romanom, je upotreba reči koje su specifične za ne jednu, već nekoliko latinoameričkih zemalja (dok neke uopšte nisu), a autor je to iskoristio da stvori individualnu naciju koja je bila simbolizovala univerzalističke ideje Latinske Amerike.

Podelite: