Tajno društvo ili društvo puno tajni?

Den Braun američki je pisac trilera. Najpoznatiji je po serijalu knjiga o Robertu Langdonu. Njegovi romani su potrage za relikvijama iz rane epohe hrišćanstva, sa motivima umetnosti, kriptografije, simbola, kodova i teorija zavere. Romani Anđeli i demoni, Da Vinčijev kod i Inferno, adaptirani su u istoimene filmove, sa Tomom Henksom u ulozi Roberta Langdona.
04.07.2022.
tajno društvo ili društvo puno tajni

Zbog istorijskih i religijskih tema, njegove knjige izazivaju dosta polemika. Braun tvrdi, da njegove knjige nisu anti-hrišćanske, već su napisane samo za zabavu i kako bi pokrenule duhovne rasprave i debate. Uprkos nesuglasicama koje ih prate, njegove knjige su prevedene na 56 jezika i prodate u preko 200 miliona primeraka. Da se ne lažemo, njegove knjige nas već godinama drže u neizvesnosti i svi kao da očekuju novi deo u čuvenoj sagi o profesoru Robertu Langdonu.

Robert Langdon, profesor je verske ikonologije i simbolike na Hardvardu. Lik je izmišljen, ali inspirisan mnogim autobiografskim elementima samog pisca, kao i odavanem počasti maeričkom književniku Džonu Langdonu. Njegovo prvo pojavljivanje je u romanu Anđeli i demoni, a tri godine kasnije, profesor se nalazi u centru priče Da Vinčijevog koda, veoma kontroverznog romana koji se ubraja u najprodavanije knjige svih vremena. Kasnije, Robert biva glavna figura dela Izgubljeni simbol, a u televizijskim adapatcijama ovu ulogu igra Tom Henks.

 

Ono što je posebno zanimljivo Braunovim čitaocima je činjenica da nikad ne ubacuje podatke koji nam neće biti potrebni i nikad ne ostavlja misterije nerešenima. Ipak, dok čitate roman nesvesno postajete deo igre koju pisac igra sa vama. Tako danas pričamo o Izgubljenom simbolu i simbolici iza njega. On predstavlja pravi lavirint kodiranih poruka, zastrašujućih tajni i vekovima skrivanih istina, dok njegovi junaci u vratolomnoj jurnjavi kroz tajne odaje, podzemne prolaze i sakralne objekte Vašingtona hrle ka nezamislivom i iznenađujućem raspletu. Na početku avanture Robert Langdon je iznenada pozvan da održi predavanje u Kapitolu, a odmah po njegovom dolasku događaji počinju da se odvijaju u neobičnom pravcu. Nakon što je u Kapitolu otkriven uznemirujući predmet, simbol drevne inicijacije u svet ezoterične mudrosti, Langdon se najednom obreo u bizarnom vrtlogu masonskih tajni i prastarih rituala skrivanih tokom istorije. Veliku ulogu u romanu ima magični kvadrat renesansnog umetnika Albrehta Direra (Albrecht Dürer, 1471–1528), odnosno njegova slika Melanholija. Osnovna karakterisitka ovog Direrovog magičnog kvadrata jeste u tome što zbir brojeva u svakom redu, koloni i dijagonali iznosi 34. Slika i „jupiterov“ kvadrat su uvršteni u radnju kao bitni tragovi koji vode do raspleta.

Magični kvadrat sa nizom slova na poleđini knjige krije poruku koja se može dašifrovati ako se sledi raspored brojeva u Direrovom magičnom kvadratu – što Braun otkriva na stranicama knjige. Kada se prema redosledu brojeva Direrovog kvadrata od 1 do 9 čita Braunov kvadrat (1=Y, 2=O, 3=U, 4=R…) dolazi se do rešenja: „YOUR MIND IS THE KEY“ („Tvoj um je ključ“), koje se odnosi na sadržinu romana, tj. na drevne misterije i umnu nauku.

 

Podelite: