Simor Stajn, PESMA SIRENE

Svetski poznati diskograf Simor Stajn donosi pravu dragocenost za sve prave ljubitelje muzike. U svojoj knjizi Pesma sirene: Moj život u muzici on opisuje svoj život kroz poznanstva i uspehe koje je omogućio brojnim bendovima i izvođačima svojim fantastičnim darom za prepoznavanje talenata.
03.08.2020.
simor stajn, pesma sirene

Jedne noći krajem leta 1976. u Njujorku, tri bivša studenta umetnosti svirala su u klubu Max’s Kansas City. Malo dalje za stolom, sedeo je nešto stariji par od većine u tom klubu i netremice i sa osmehom ih posmatrao, možda najviše pevača, taknu, drhtavu figuru u polo majici i sa konzervativnom frizurom koji svojim izgledom svakako nije ličio na člana rok benda. U to vreme oni još uvek nisu imali snimljen originalan repertoar svojih pesama, pa ipak... Najupečatljivija je bila pesma koja počinje rečima: „I can't seem to face up to the facts
I'm tense and nervous and I can't relax I can't sleep 'cause my bed's on fire; don't touch me I'm a real live wire...“ Za godinu dana, pesma PSYCHO KILLER bila je potpuni hit albuma objavljenog na inicijativu Simora Stajna i njegove žene Linde i proslavila grupu Talking Heads.

On opisuje sve, od delikatne unutrašnje hemije sa Headsima i Madonine neumorne ambicije, pa do njegovih plodnih susreta sa Lu Ridom i Brajanom Vilsonom u kasnijoj karijeri.

Ova knjiga je napisana iz ličnog posmatranja i opisuje kako su on i Linda Talking Heads pratili iz kluba u klub u pokušaju da ih ubede da im ukažu poverenje i njihovu muziku prenesu široj javnosti. Prosto, Simor je sledio svoj instinkt i, kako će se pokazati, svoj veliki dar i životni poziv.

Bilo je to vreme velikana američke diskografske industrije, a autor i jedan od njih zaista ima šta i da ispriča o svojim susretima sa brojnim muzičkim zvezdama. Stajn krajnje zanimljivo piše o svetu muzike iznutra i to ovu knjigu čini neodoljivom.

Ono što je on stalno objašnjavao je da je za uspeh u njegom poslu bilo najvažnije „dobro uvo“. Primetiti sjajnu pesmu u moru muzike je neprocenjiv dar. Baš zbog toga Stajn nije prikrivao prezir prema Mou Ostinu, svemoćnom direktoru muzičke imperije Warner Brothers, za koga je smatrao da nema nikakvog osećaja za muziku ili muzičare.

Simor Stajn se ne libi da piše o upotrebi kokaina i svojoj homoseksualnosti. On je pre venčanja to otkrio svojoj budućoj ženi Lindi, ali svojim roditeljima nikada nije rekao.

Na žalost, Linda, od koje se u međuvremenu razveo, brutalno je ubijena 2007. godine, a usledila je i smrt jedne od njegovih ćerki.

Stajnovo vreme u svetu muzike je sada prošlo, ali ono što je uradio tokom nekoliko decenija svoje muzičke karijere, ostaće zapamćeno zauvek.

Podelite: