Šest zanimljivosti koje niste znali o F. Skotu Fitzdžeraldu

Skot Fitzdžerald je pored Velikog Getsbija i Lepih i prokletih napisao još nekoliko knjiga koje se svrstavaju u grupu Velikih američkih romana. A ovih šest zanimljivosti sigurno niste znali o njihovom stvaraocu.
11.01.2020.
šest zanimljivosti koje niste znali o f skotu fitzdžeraldu

Skot Fitzdžerald je pored Velikog Getsbija i Lepih i prokletih napisao još nekoliko knjiga koje se svrstavaju u grupu Velikih američkih romana. A ovih šest zanimljivosti sigurno niste znali o njihovom stvaraocu.

Reč na F

Puno ime pisca je Frensis Skot Ki Fitzdžerald. Dobio ga je po pesniku Frensisu Skotu Kiju koji je napisao pesmu čiji su stihovi iskorišćeni za američku himnu. Pesmu je napisao dok je bio zarobljen na britanskom brodu tokom rata 1812 godine. On je bio daleki rođak porodice Fitzdžerald iz Minesote o kojem je mladi Skot često pričao prijateljima hvaleći se porodičnim vezama.

Da skratimo priču

Danas prodaja romana znatno premašuje prodaju zbirki priča, ali početkom dvadesetog veka autor je mogao da postane poznat i zaradi novac kao pisac kratkih priča. Fitzdžerald je bio jedan od najplaćenijih i najčitanjih autora toga doba. Priče je objavljivao u književnim časopisima i popularnoj periodici. Napisao je pet romana i sto šezdeset priča.

Piši o onome što poznaješ

Fitzdžerlardov prvi roman, studija nezadovoljne omladine u posleratno doba – S ove strana raja – bio je komercijalni uspeh, a cenila ga je i kritika. Nedugo zatim, pisac se ženi Zeldom Seir, južnjačkom bogatašicom, ljubiteljkom džeza i fleperkom – emancipovanom ženom koja je pušila, pila i plesala, a takođe bila i uspešna spisateljica. Njenu borbu sa mentalnom bolešću kao i sopstevni alkoholizam i način na koji je to uticalo na njihovu odnos opisao je u romanu Lepi i prokleti.

Imamo hit

Lepi i prokleti objavljivani su kao serijal u magazinu Metropoliten 1921 godine. Kada je prvi put objavljen u celosti u martu 1922 godine, prvobitni tiraž od 20.000 primeraka odmah je rasprodat kao i drugo izdanje od 50 000 primeraka.

To zvuči poznato

Fitzdžerald je suptilno povezao različite svetove svojih romana. U Lepi i prokleti junak se žali kako gde god da ode neka šašava devojka ga pita da li je čitao S ove strana raja. Veliki Getsbi počinje delom pesme Tomasa Parka De Invilersa što je ime glavnog junaka iz romana S ove strana raja, a ujedno i pseudonim koji je povremeno koristio Fitzdžerald.

Ura za Holivud

Iako se danas smatra klasikom knijževnosti, Veliki Getsbi je nakon objavljivanja 1925 godine dobio jako loše kritike što je za posledicu imalo lošu prodaju i gubitak novčane sigurnosti za Fitzdžeralda kao pisca. 1930 godine preselio se u Holivud kako bi postao scenarista iz senke pišući nepotpisana scenarija za filmove kao što su Žena i Prohujalo s vihorom. Život u Holivudu nadahnuo ga je da počne da piše roman Poslednji tajkun koji nažalost nije dovršio.

Podelite: