Ričard Karlson, KAKO DA NE GUBITE ŽIVCE ZBOG MALIH STVARI NA POSLU

Knjiga dr Ričarda Karlsona „Kako da ne gubite živce zbog malih stvari na poslu“ uči nas kako da pronađemo način da se sa mnogo manje stresa nosimo sa svakodnevnim pritiscima na poslu. Istina je da najveći deo svog dana provodimo upravo u radu, izloženi brojnim zahtevima i problemima. Zato je od neprocenjivog značaja da nam to vreme bude što prijatnije.
07.05.2020.
ričard karlson, kako da ne gubite živce zbog malih stvari na poslu

Iako na prvi pogled ova knjiga može delovati pojednostavljeno i populistički, ona je ipak zasnovana na kognitivnoj terapiji koja se temelji na povezanosti misli i osećanja. Ukratko, naše misli određuju naša osećanja i postajući svesni onoga što mislimo, bićemo u stanju da menjamo te misli, a samim tim i da se osećamo drugačije. Dakle, autor nam ne nudi čarobni štapić uz pomoću kojeg će naši problemi nestati, već strategije koje će nas naučiti da istim tim problemima prisupamo adekvatnije i opuštenije.

Prava vrednost ove knjige je u njenoj svesti o savremenim zahtevima života i kulture. Možda ćemo se osećati dobro i smireno meditirajući ili napuniti baterije u dugoj šetnji po šumi, ali efekti toga brzo nestaju po povratku u realnost. I kako bi mnogi od nas pomislili da će na stranicama ove knjige pronaći odgovor kako da izbegnu loš osećaj pri ponovnom suočavanju sa svakodnevicom, Karlson nam poručuje upravo suprotno – ne pokušavajte da se oslobodite tog osećaja, ali pokušajte da ga stavite u širi kontekst.

Knjiga nam donosi sto strategija razrađenih u kratkim esejima, a osmišljena je tako da će nam u svakom trenutku, koju god nasumiču stranicu da otvorimo, pružiti novu perspektivu posmatranja stvari. Ovde ćemo dati samo neke od primera koje Karlson nudi.

Pored ostalog, autor nam savetuje da ustajemo ranije nego što smo navikli i da u tom periodu osame iskoristimo vreme za neku relaksirajuću aktivnost, ili prosto da na miru razmišljamo.

Dalje, on nam skreće pažnju na to da sanjiva apatija nije isto što i smirenost i da biti uspešan ne znači istovremeno i ne biti smiren.

Takođe, autor nam predočava da se ne plašimo praznog hoda, obrazlažući to činjenicom da se baš u tim trenucima pročišćava um, a kao rezultat toga dolaze nove, produktivne misli i ideje.

Kako je Džon Lenon rekao „Život se dešava dok smo mi zauzeti pravljenjem drugih planova“, pa tako i mi zanemarujemo trenutke sadašnjosti razmišljajući o nekoj imaginarnoj budućnosti. Zbog toga je veoma važno da naučimo da budemo svesni toga i pokušamo da živimo u sadašnjem trenutku.

Vrlo je važno da prihvatimo realnost, koliko god ona možda nije uvek onakva kakva bismo mi voleli da jeste, da priznamo sebi da kod nekoga ne nailazimo na odobravanje, ali da sve to ne mora da uključuje naše preterane emocije. Tada ćemo biti slobodni.

 

Podelite: