Priča jednog braka

Gejr Guliksen, kao pesnik, romanopisac, esejista i urednik, već decenijama ostavlja značajne tragove na norveškoj književnoj sceni. Tokom poslednjih nekoliko godina Guliksen u svojim delima predano i na jedinstven način istražuje savremeni život u skandinavskoj socijal-demokratiji, postavljajući često u središte analize prirodne uloge polova, porodičan život i seksualnost. Priča jednog braka predstavlja vrhunac Guliksenove dosadašnje proze.
05.05.2023.
priča jednog braka

Priča o nastanku i slomu jednog braka kroz sećanje protagoniste i kroz ono što on misli čega se njegova sada već bivša supruga seća, mada i on pretpostavlja da bi njena sećanja bila drugačija.

Sećanja su varljiva, blede, iskrive se, a i uvek ih možemo neprimetno zameniti onakvima kakva nam više odgovaraju.

Čitanje ove knjige je bilo neobično iskustvo. Na momente sam se osećala kao da se glavni junak ispoveda čitaocu, u ovom slučaju meni, a u nekim trenucima mi je bilo neprijatno i pitala sam se pa dobro što moraš to sve da mi kažeš. U romanu je popriličan broj seksualno eksplicitnih scena, ali i to je veliki deo jednog braka zar ne.

 

 

Protagonista romana je dvadeset godina, koliko je brak trajao, potencirao da njihova zajednica nije tipična i da ne želi takva da bude. Uvek je svojoj ženi govorio da mora da ima svoju slobodu i na neke načine je gurao ka drugim muškarcima. Čini mi se da je sam doveo do propasti svog braka, jer njegova Cvrčka se zaljubila u drugog muškarca, a on je ostao potpuno emotivno slomljen.

Priča je svakako malo sumnjiva jer kao što sam već rekla dolazi iz sećanja i nekako mi narator nije bio od poverenja.

Čini mi se da je autor odabrao sjajan način da prikaže koliko god bliski bili mi ne možemo znati tačno viđenje naših partnera.

 

 

 

Tekst: Jelena, @mischiefs_journey_trough_books

Podelite: