Orvel, pisac ili prorok?

Oduvek se smenjivao šugavi rat za ratom, a zna se da su sve vesti ionako lažne. Među uticajnim romanima 20. veka 1984 nesumnjivo predstavlja jedno od retkih književnih dela koje sve više uznemirava što se njegova proročka futuristička vizija više ostvaruje. „Onaj ko kontroliše prošlost“, glasio je partijski slogan, „kontroliše budućnost: onaj ko kontroliše sadašnjost kontroliše prošlost.“
01.12.2022.
orvel, pisac ili prorok

Rat je mir

Sloboda je ropstvo

Neznanje je moć.

 

Prvi put sam Orvelovu 1984 čitala pre nekih dvadesetak godina (znam matora sam, ne morate da me podsećate). Tada sam mislila VAU kakvo otkriće, ali sada nova iskusnija ja na sasvim drugačiji način vidi i razume ovu knjigu.

Ako je ikada u romanu napisano upozorenje upućeno celom svetu protiv ugnjetavanja i masovne kontrole onda je to upravo ovde.

Vinston Smit, niskorangirani član Partije je nezadovoljan nadzorom partije na čelu sa zlokobnim vođom Velikim Bratom koji u potpunosti kontroliše živote ljudi.

 

 

Partija kontroliše šta ljudi čitaju, šta govore i rade jer će, ukoliko se ne pokore pravilima, biti poslati u strahovitu Sobu 101.

Novogovor je jezik koji je nametnut da bi se eliminisala politička pobuna. Različiti oblici ponašanja su proglašeni zločinom da bi se i najmanja pomisao na bilo kakav bunt izbegla.

Vinston pomišlja o buntu i počinje da vodi dnevnik svojih misli, a to je težak prekršaj. Time započinje njegova borba protiv sistema, borba za slobodu, borba za pravdu u svetu u kome su svi ostali toliko ispranih mozgova da i ne primećuju šta im režim nameće.

I znate, kad pročitate 1984 shvatite da je sve što je Orvel napisao sasvim moguće, čak i da je u nekim zemljama sličan režim na vlasti. I samo zamislite, a to nije nemoguće, kada bi ceo svet potpao pod vlast jednog diktatora šta bi moglo da se očekuje osim Velikog Brata. Da li bismo mi imali Vinstonovu želju i snagu da se suprotstavimo?

 

Tekst: Jelena, @mischiefs_journey_trough_books

 

 

Podelite: