
Najvažnije turističke destinacije za knjigoljupce
Ako volite knjige sigurno na svakom putovanju zavirite u neku od lokalnih knjižara, biblioteka ili prodavnica polovnih knjiga. Ipak, postoje mesta koja ljubitelji pisane reči obavezno moraju posetiti.
Ako volite knjige sigurno na svakom putovanju zavirite u neku od lokalnih knjižara, biblioteka ili prodavnica polovnih knjiga. Ipak, postoje mesta koja ljubitelji pisane reči obavezno moraju posetiti.
Sankt Peterburg, Rusija
Prelepi Sankt Peterburg koji podseća na grad iz neke ruske bajke bio je dom velikih pisaca, poput Mihaila Ljermontova, Lava Tolstoja i Vladimira Nabokova (pre nego što je napustio Rusiju). Takođe je poslužio i kao nadahnuće i mesto dešavanja mnogih poznatih književnih remek-dela. Dok ste u Sankt Peterburgu, imaćete priliku da vidite mesta koje se pominju u čuvenom romanu Fjodora Dostojevskog, Zločin i kazna, uključujući i ono na kojem je Raskoljnikov kovao zaveru da ubije Aljonu Ivanovnu. Sankt Peterburg se smatrao kulturnim centrom carske Rusije, tako da je nezaobilazna destinacija za sve ljubitelje književnosti i umetnosti.
Stokholm, Švedska
Prestonica Švedske je dom mnogih sjajnih pisaca. Zanimljivo je da ga je autor Stig Larson, poznat po trilogiji Milenijum, nazivao svojim domom. U Gradskom muzeju posetite izložbu posvećenu knjigama koje je ovaj grad inspirisao, kao i onima koje su napisali lokalni švedski autori. Ljubitelji knjige bi trebalo da posete i Nacionalnu biblioteku Švedske, gde se može videti najveći postojeći srednjovekovni rukopis, poznat kao zloglasna Đavolja Biblija.
Majnc, Nemačka
Postoje i one destinacije koje možda nisu mesto dešavanja poznatih romana, ali su zato imale važnu ulogu u istoriji svetske književnosti. Jedan od takvih gradova je Majnc u kome je živeo Johan Gutenberg, čovek koji je izumeo štampariju. Šta bi ljubitelji knjiga radili bez njega? Gutenbergov muzej, smešten nasuprot katedrale u Majncu, prikazuje sva Gutenbergova dostignuća. Ovde ćete moći da vidite i Gutenbergovu Bibliju – prvu knjigu izrađenu tehnikom pokretnih slova.
Edinburg, Škotska
Glavni grad Škotske ima dugu i bogatu književnu tradiciju, a bio je dom piscima poput Roberta Bernsa, Irvina Velša i Mjuriel Spark. Iako Edinburg ima jednu od najvećih koncentracija biblioteka na svetu (preko šezdeset na sto hiljada stanovnika), jedan od glavnih razloga zbog kojeg bi knjigoljupci trebalo da posete Edinburg je kako bi popili čaju u kafiću Slon. U ovoj maloj šarenoj kafeteriji je književnica Dž.K. Rouling napisala knjige o Hariju Poteru koje su očarale milione čitalaca.
Hej na Veju, Vels
Seoce Hej na Veju u Velsu poznato je po zanimljivim knjižarama polovnih knjiga. Iako u selu živi manje od dve hiljade stanovnika, ono ima brojne jedinstvene knjižare, od kojih su neke posvećene posebnim žanrovima. Najveća zanimljivost u selu je knjižara na otvorenom u blizini dvorca Hej. Poznata je i kao knjižara Poštenja, u kojoj se nalaze police sa knjigama koje je moguće besplatno pregledati, a ko želi da kupi neku knjigu treba da ostavi novac u kasi jer ovde nema prodavaca.
London, Engleska
London je poslužio kao nadahnuće mnogobrojnim delima iz svih žanrova i bio je dom mnogih čuvenih pisaca. Jedna od glavnih stvari koju treba videti ukoliko ste ljubitelj književnosti je rekonstruisan Šekspirov teatar Gloub. Ovde ćete moći da razgledate nekadašnje pozorište, kao i da saznate istoriju obnovljenog, ali i originalnog pozorišta. Ture, kojih ima svakodnevno, pružiće vam uvid u život i delo Viljema Šekspira.
Bat, Engleska
Jedan od glavnih razloga za posetu šarmantnom gradiću Bat u Engleskoj, pored poznatih rimskih kupatila, je i činjenica da je ovde nekada živela Džejn Ostin. Bat je poslužio kao inspiracija za njene romane Pod tuđim uticajem i Nortengerska opatija. Dok ste ovde, obavezno obiđite Centar Džejn Ostin gde ćete se upoznati sa njenim životom i delom, ali i sa životom u Engleskoj u 19. veku. Svakog septembra grad je domaćin festivala koji nosi ime ove proslavljene engleske književnice.
Buenos Ajres, Argentina
Iako vam Buenos Ajres verovatno neće pasti na pamet kada razmišljate o književnim odredištima, ovaj argentinski grad se mora naći na listi makar iz jednog jednostavnog razloga: prestonica Argentine ima više knjižara po glavi stanovnika nego bilo koji drugi grad na svetu. Obavezno posetite El Ateneo, zadivljujuće staro pozorište koje je početkom 2000-ih pretvoreno u knjižaru i nezaobilazno mesto u gradu. U Buenos Ajresu se takođe održava i godišnji Sajam knjiga koji privlači poznate pisce iz celog sveta.
Njujork, SAD
Njujork je trajna inspiracija za pisce. Takođe, bio je dom brojnim izuzetnim autorima: Arturu Mileru, Tenesi Vilijemsu, Džeku Keruaku, Alenu Ginsbergu i Pol Osteru. Velika jabuka je podstakla kreativnost i oni su ovde pisali briljantna dela. Sam grad predstavljao je savršeno okruženje u kultnim romanima kao što su Američki psiho, Lovac u žitu i Doručak kod Tifanija. Osim što možete obići mesta koja su inspirisala ove priče, možete posetiti i brojne njujorške nezavisne knjižare.
Dablin, Irska
Dablin je još jedan grad u kome su živeli neki od najvećih pisaca koje je svet ikada imao. Takođe, ovde se nalazi nekoliko važnih književnih lokacija koje bi svaki ljubitelj knjiga žarko želeo da vidi. Vrhunac posete irskoj prestonici svakako je poseta biblioteci Triniti koledža. Ogromna biblioteka koja potiče iz 18. veka izgleda kao mesto iz bajke. Međutim, nije samo enterijer biblioteke ono što će vas privući – upravo ovde je izložena čuvena Knjiga Kelsa, poznata i kao Knjiga Kolumba, oslikani rukopis jevanđelja na latinskom jeziku.
Ogromna biblioteka koja potiče iz 18. veka izgleda kao mesto iz bajke. Međutim, nije samo enterijer biblioteke ono što će vas privući – upravo ovde je izložena čuvena Knjiga Kelsa, poznata i kao Knjiga Kolumba, oslikani rukopis jevanđelja na latinskom jeziku.