
Najskrovitiji spomen ljudi
Senegalski pisac Mohamed Mbugar Sar rođen je 1990. u Dakaru. Najmlađi je dobitnik prestižne Gonkurove nagrade upravo za ovaj roman i prvi podsaharski Afrikanac kome je dodeljena.
Nisam našla previše informacija o autoru, ali čini mi se da je prilično svoje biografije preneo i na likove romana.
Knjiga o knjizi, oda književnosti, ali i o kolonijalizmu, rasizmu u književnim krugovima.
„Neću se vratiti u Pariz, gde nas jednom rukom hrane dok nas drugom dave. Taj grad je naš pakao prerušen u raj. „
Najskrovitiji spomen ljudi je veoma obiman roman koji se kreće kroz velike vremenske raspone i na više kontinenata, pa je to autoru pogodovalo da se osvrne na političke probleme, kao i da prikaže život Afrikanaca u periodu francuske opsesije da ih „civilizuje“.
Mbugar Sar je neverovatno dobar pripovedač, jednostavno sam svaki put kad odložim knjigu samo o njoj razmišljala. Jeste mračan, ali na momente i veoma zabavan.
Rekla bih da se ne služi samo jednim stilom, ali u romanu je i više naratora, pa je možda upravo to dalo utisak savršene realnosti likovima i događajima.
Kad sam već kod realnosti, nešto što je mene iznenadilo i savršeno mi leglo je momenat kada je nastupio magijski realizam.
Mladi senegalski pisac koji se školuje u Francuskoj otkriva Elimana, pisca prekrivenog velom tajne, koji je napisao samo jednu knjigu. Za tu knjigu je nagrađen, ali kasnije je knjiga potpuno nestala, a autor je optužen za plagijarizam.
On otpočinje potragu za Elimanom, ali i za knjigom. Na tom putu susreće se sa osobama od kojih svaka ima neku informaciju , a nama se otvara kolaž sastavljen iz fragmenata o neshvaćenom piscu.
Verujte mi na reč da je ovaj roman izvanredan, neverovatno slojevit, prepun referenci na autore i njihova dela.
Divim se autoru koji se toliko rasplinuo, a da nije izgubio konce već je uspeo da održi tempo i na kraju sve sastavi u savršenu celinu.
Tekst: Jelena, @mischiefs_journey_trough_books