MALO DRUGAČIJI PISCI

Jeste li već čitali knjige velikih imena iz sveta muzike i filma? Ove nedelje predlažemo vam da se upoznate sa izvanrednom literaturom Sema Šeparda, Leonarda Koena, Nil Janga, Džoni Keša, Ingmara Bergmana i Peti Smit.
28.06.2020.
malo drugačiji pisci

1. ONAJ IZNUTRA, Sem Šepard

Pripovest Sema Šeparda visokog emotivnog naboja, prepuna uspomena, počinje prizorom čoveka koji se nalazi u svojoj kući, u zoru, okružen jasikama i kliktavim smehom kojota, dok u tišini savladava razdaljinu između sadašnjosti i prošlosti. Sve više obuzet uspomenama, vidi sebe u prikolici na filmskom setu gde ga iz ogledala uokvirenog sijalicama posmatra lice kakvo je imao u mladosti. U snovima i u vizijama vidi svog pokojnog oca, vidi i Ameriku svog detinjstva koje više nema, a ono što ga najviše proganja jeste prizor mlade devojke njegovog oca s kojom je i on bio u vezi, što pokreće mehanizam tragedije koja u njemu ostaje zauvek.

2. DIVNI GUBITNICI, Leonard Koen

Tri godine posle objavljivanja romana Omiljena igra, Koen je 1966. iznenadio javnost svojim drugim romanom. Ne pojavom, već sadržajem i stilom: Divni gubitnici su po svojim temama, kao i izuzetnom modernošću, na ivici drskog eksperimenta, zatekli pre svega oficijelnu kritiku koja nije znala kako da odgovori na ovakav izazov. Pred čitaocima, i kritičarima, bila je proza potpuno drugačija od prethodne: glavni lik je indijanska svetica iz 17. veka, radnja se vrti oko ljubavnog trougla, tu je separatistički pokret Kvebeka, antagonizmi i bombe između kanadskih frankofona i anglofona i dr. Roman je koristeći širok dijapazon književnih tehnika, aluzija, mašte i simbolike obilovao seksualnošću, misticizmom, drogama – radikalizmom 60-ih...

3. TEŠKO IZVOJEVAN MIR, Nil Jang

Legendarni muzičar i tekstopisac Neil Young ovim iskrenim i duhovitim memoarima vodi nas na gitarsko, hipnotičko putovanje kroz svoju karijeru koja traje više od 40 godina. Teško izvojevani mir sumira uspone i padove jedinstvenog umetnika. Ovo nije jedna od onih autobiografija rok zvezda na koje smo navikli.

4. ČOVEK U BELOM, Džoni Keš

Roman Džoni Keša napisan je još 1986. a kod nas je objavljen tek sada. Čovek u belom predstavlja biografiju apostola Pavla, ali i lično iskustvo muzičara koji se okreće veri.

5. ROĐENI U NEDELJU, Ingmar Bergman

Iako je reč o drugom delu svojevrsne autobiografske trilogije – nastavku Najboljih namera ovaj roman poznatog švedskog reditelja i scenariste sa lakoćom se može čitati nezavisno. Vremenski pozicioniran u deceniju posle događanja opisanih u Najboljim namerama, delu u kojem se autor bavio prvenstveno odnosom među njegovim roditeljima na početku veze, ovaj nastavak je potresan i zavodljiv roman o odnosu oca i sina i načinu života velike porodice Bergman za vreme boravka u letnjikovcu u drugoj deceniji dvadesetog veka.

6. SAKUPLJANJE VUNE, Peti Smit

"Sakupljanje vune" istovremeno je i poetska proza i roman o odrastanju, u kome junakinja, dok upoznaje svet, manje razmišlja o tom svetu, a više osluškuje sopstveni doživljaj bolnog prelaska iz sveta nevinosti u svet iskustva. Zbog toga u njenoj priči imaginacija odnosi pobedu nad razumom, a umetnost nad životom – čuvajući pri tom svu njegovu lepotu i uzvišenost.

 

Podelite: