Koliko je teško bilo biti Elvis?

Elvis Aron Presli je bio američki muzičar, „Kralj roka”, izuzetno popularan pedesetih i šezdesetih godina 20. veka. Prodao je više od 600 miliona ploča i igrao u 33 filma. Umro je 1977. od posledica srčanog udara...ili?
21.07.2022.
koliko je teško bilo biti elvis

Elvis je kulturna ikona, i jedan od simbola popularne muzike dvadesetog veka. Svojim nastupima i popularnošću napravio je revoluciju u popularnoj kulturi, postavši prva muzička zvezda koja je stekla nesvakidašnju slavu na globalnom nivou, uz to uživajući status seks simbola i izvođača koji je napravio prekretnicu u sferi muzike kao kulturološke grane.

Pre dve godine smo zahvaljujući sjajnom prevodu Dejana Cukića dobili priliku da na sprskom jeziku čitamo svojevrsnu Elvisovu biografiju, dok je ove godine na male ekrane stigla priča iz drugog ugla. U oba slučaja, zaključak je da nije bilo nimalo lako nositi se sa tolikim pritiskom, očekivanjima i slavom. Ipak, za ljubitelje kralja roka, ova televizijska adaptacija je topla preoruka, jer baš gađa u srž problema. Iako se činilo da Elvis ima sve, slavu. moć, zlatne ploče, neverovatan talenat i žene koje je hteo, negde ispod te maske krije se nesigurnost, kriju se poroci i spletkarenja. Konoli je rečima oslikao prelepu sliku. Ubacujući anegdote u priču o Kralju i njegovoj dugoj karijeri, autor nam priča priču o čoveku koji je bio izolovan zbog sopstvene naivnosti. Konoli piše o Elvisovim nesigurnostima koje su ga mučile još od kada je živeo u Tupelu, gde je rođen. To je bio period koji je inspirisao Preslija da zbog svoje porodice bude što bolji, ali se ispostavilo da nije bio sposoban da se nosi sa tolikom slavom. Otišao je u Grejslend sa majkom koja je bila zavisna od pilula za mršavljenje i ocem koji nije mogao da zaboravi u kakvoj su bedi ranije živeli. Elvis se oslanjao na svog menadžera Tomasa Parkera i svako veče je bio sa drugom devojkom, jer je uvek imao osećaj da u svakom trenutku može da izgubi ono što je stekao zbog nestalne prirode slave.

 

Film dublje prikazuje njegov odnos sa menadžerom, kog u adaptaciji tumači maestralni Tom Henks. Čovek koji se prividno našao tu za sve, kako bi se tek kasnije saznalo kako je i koliko dugo iskorišćavao Elvisa. I tako, kraj svi znamo kakav je, za knjigu vam neće biti potrebno duže od jednog dana, za film treba nešto manje od tri sata, ali početak je ono što najviše boli. Sam perlaz od otkrivanja neverovatnog talenta koji je posedovao, do unovčavanja istog, pa sve do trenutka kada nastaju ozbiljni zdravstveni problemi, dijabetes, gastritis, kao i upadanje u zavisnost. Nakon srčanog udara, uz podršku mnogih, ali sa nedovoljno psihičke stabilnosti, Elvis je nastavio da živi istim stilom, što je zbog prekomernog unosa droge dovelo do dugoročne kome u kojoj je bio. Sa svega 43 godine, Kralj roka je preminuo, ali je za života već postao legenda. Za nepunih dvadeset godina rada objavio je 97 ploča koje su na vrhovima top-lista bile čak 996 nedelja.

 

Ono što je zanimljivo je da na nadgrobnoj ploči njegovo ime je napisano kao „Elvis Aaron Presley” dok je njegovo pravo ime bilo „Elvis Aron Presley”. Iako je ovo podgrejalo teoriju zavere po kojoj Presli zapravo i nije mrtav, preovlađuje mišljenje da je Presli sam promenio svoje srednje ime da bi bilo identično biblijskom imenu Aaron.

Podelite: