
Knjige o odrastanju
Knjige koje uvek možemo da čitamo. Nekad samo zabave radi, nekad kad se preispitujemo, nekad da bismo se prisetili mlađih dana. A ako u kući imamo generaciju koja tek treba da donosi neke važne životne odluke i često se bori sama sa sobom, evo idealne prilike da im preporučite neki od ovih naslova.
1. PREDNOSTI JEDNOG MARGINALCA, Stiven Šboski
Prednosti jednog marginalca je priča o Čarlijevom stasavanju i neverovatnom putovanju kroz neistražen svet srednje škole u koji je upravo zakoračio. O prvim ljubavnim sastancima, porodičnim dramama, velikim i iskrenim prijateljstvima, seksu, drogama, ali i ljudskim karakterima. Ovo je vodič kroz intimnu istoriju pop-muzike, gde od prve stranice odzvanjaju čarobne note Bouvijevih Heroja, Cocteau Twins-a, Sonic Youth-a, New Order-a, i, pre svega, The Smiths-a.
2. ZOVI ME SVOJIM IMENOM, Andre Asiman
Roman „Zovi me sviojim imenom“ Andrea Asimana je priča o opsesivnoj ljubavi. Ako ste ikada osetili požudu koja vas je terala da preispitujete svaku reč, svaki pokret, ako ste kao u groznici čekali da vam se obrati. Ako ste ikada bili zaljubljeni jednom i zauvek, onda je Asimanov roman „Zovi me svojim imenom“ napisan upravo zbog vas.
3. UBITI PTICU RUGALICU, Harper Li
Iz perspektive Skaut Finč, šestogodišnje devojčice odrasle u malom gradu na jugu zemlje, Harper Li na duhovit i autentičan način kritikuje rasne i klasne predrasude u američkom društvu tridesetih godina prošlog veka. U učmaloj sredini ogrezloj u nasilje i hipokriziju, moralna snaga jednog čoveka, advokata Atikusa Finča, podsetiće stanovnike Okruga Mejkom, ali i samog čitaoca, koliko je teško i važno istrajati u tome da se bude čovek.
4. MALE ŽENE, DOBRE SUPRUGE, Lujza Mej Alkot
Jedna od najvoljenijih i najčitanijih knjiga svih vremena. Zasnovane na mladalačkim doživljajima Luize Mej Olkot, Male žene opisuju porodični život četiri sestre Marč koje žive u maloj zajednici Nove Engleske. Priča o njihovim kućnim avanturama, pokušajima da uvećaju porodične prihode, njihovim poznijim ljubavima i prijateljstvu sa susedima Lorensima i dan-danas je sveža i zavodljiva.
5. LOVAC U ŽITU, Dž. D. Selindžer
"Lovac u žitu" Džeroma Dejvida Selindžra je jedan od najčitanih romana na svetu. Selidžer se u "Lovcu u žitu" bavi problemima i strepnjama mlađe generacije u posleratnoj Americi i njihovim buntom protiv iskvarenog sveta.
6. AVANTURE HAKLBERIJA FINA, Mark Tven
Mark Tven (1835-1910) objavio je 1884. Avanture Haklberija Fina, najveći američki roman XIX veka, koji je i kasnije (do pojave Selindžerovog Lovca u žitu) kotiran kao najbolja knjiga ikad napisana u Americi. Mnogi američki pisci (među kojima Fokner, Hemingvej, Selindžer, Majler, Vonegat, smatraju ovaj roman beskrajnim izvorom nadahnuća za svoja dela.