Joga, Emanuel Karer

Ogoljeno iskren, Emanuel Karer u svojoj knjizi "Joga" govori o svom silasku u pakao depresije, ali i o terorizmu, migrantskoj krizi, književnosti, muzici, prijateljstvu i emotivnim vezama. Uprkos tamnim tonovima, Joga je jedna od onih dragocenih knjiga koje nas teraju da razmislimo o našim načelima, da cenimo trenutke čiste radosti i, na kraju, da slavimo život.
02.11.2021.
joga, emanuel karer

Ovo je trebalo da bude „nasmejana i suptilna“ knjiga o jogi. Emanuel Karer koji praktikuje jogu već 35 godina, nalazi se na desetodnevnom kursu za meditaciju Vispana, gde učesnici ne mogu da komuniciraju ni među sobom ni sa spoljnim svetom (telefoni nisu dozvoljeni, kao ni knjige, pa čak i sveske), baš u vreme kada se u Šarli Ebdo dešava teroristički napad. Pošto je zamoljen da napiše i pročita tekst u čast Bernarda Marisa, mora naglo prekinuti svoj kurs meditacije i vratiti se u Pariz.

Tokom narednih meseci njegov život se u potpunosti menja: prvo se raspada njegov brak, na koji je bio tako ponosan; a zatim i raskid sa ljubavnicom sa kojom je imao misteriozan odnos. Sledi period duboke depresije koji će ga posebno dovesti do toga da bude hospitalizovan i tretiran elektrošok terapijom. Da bi pokušao da promeni ovaj nepodnošljiv dnevni ritam, provodi nekoliko meseci na ostrvu Lezbos moderirajući radionice pisanja sa mladim migrantima. Emanuelu Kareru nesumnjivo nema ravnog, on nas navodi da razmišljamo o sopstvenim osećanjima i o smislu naših života. Iako je u knjizi "Joga" bol snažno prisutan (retko koji pisac je uspeo da piše o depresiji kao o mentalnoj bolesti i unutrašnjim borbama koje ona donosi na tako precizan način), Emanuel Karer nam takođe nudi dosta prostora za disanje u ovoj narativi.

Podelite: