Javna biblioteka San Franciska zbrinjava beskućnike

Program je pokrenut 2009 godine kada je utvrđeno da su od 5000 posetilaca koji su svakog dana dolazili u biblioteku 750 njih (15%) beskućnici. Biblioteka je angažovala socijalnu radnicu Leju Eskveru da ispita svaki pojedinačni slučaj i dâ predlog kako bi moglo da se pomogne tim ljudima. Ona je veoma revnosno obavila zadatak upoznajući se lično sa svakim korisnikom i njegovom
26.08.2019.
javna biblioteka san franciska zbrinjava beskućnike

„Nemam gde da odem, osim ovde“, kaže sedamdeset osmogodišnji Francisko Martinez dok se sa Biblijom u ruci smešta u stolicu pored prozora Javne biblioteke San Franciska.

Martinez je samo jedan od beskućnika koje su javne biblioteke širom Severne Amerike (trenutno ih ima 24 koje su sledile ovaj primer) toplo primile u svoje prostorije.

Jedna od korisnika je i Sali, bivša medicinska sestra koja je bila svedok koleginicinog samoubistva. Nakon toga obolela je od posttraumatskog stresnog poremećaja i posledično izgubila posao i postala beskućnica. Na ulici joj se stanje pogoršalo jer je prisustvovala nasilnim situacijama i borila se za život. Ona je, takođe, došla u biblioteku i od tada, osetivši neku vrstu sigurnosti uspela da ponovo pronađe posao i socijalni smeštaj.

Biblioteke su pune priča, ali ove pripovesti pune nade i ljudske izdržljivosti nastale su zahvaljujući naporima Javne biblioteke San Franciska i socijalne radnice Leje Eskvere.

Program je pokrenut 2009 godine kada je utvrđeno da su od 5000 posetilaca koji su svakog dana dolazili u biblioteku 750 njih (15%) beskućnici. Biblioteka je angažovala socijalnu radnicu Leju Eskveru da ispita svaki pojedinačni slučaj i dâ predlog kako bi moglo da se pomogne tim ljudima. Ona je veoma revnosno obavila zadatak upoznajući se lično sa svakim korisnikom i njegovom situacijom i uz pomoć kolega iz Tima za pomoć beskućnicima San Franciska pružila neophodu pomoć.

„Cilj ovog projekta je da se ljudi kojima je pomoć neophodna povežu sa organizacijama i ustanovama koje im mogu rešiti neki od problema koje imaju. Mnogi beskućnici osećaju se izolovano i odbačeno od strane društva ali pojavila se biblioteka koja ih je prihvatila.“

„U jednom trenutku biblioteka je bila moja kuća“, kaže Sali.

Trenutno u biblioteci pod Lejinim nadzorom radi nekoliko beskućnika, među kojima je i Melvin Moris.

„Dolazim sa istog mesta odakle su i naši članovi koji su beskućnici. Kada razgovaram s njima i kažem im da sam i ja nekada bio u njihovoj koži oni ne mogu da poveruju. Kažem im ako sam mogao ja da se izvučem, možete i vi.“

U Arizoni sada sve javne biblioteke imaju medicinske sestre koje mere krvni pritisak i u slučaju potrebe pružaju prvu pomoć. Biblioteka u Kvinsu u Njujorku ima aplikaciju za mobilni koja pruža informacije o hitnoj pomoći za beskućnike u vidu hrane, prenoćišta i pravne pomoći.

Od početka programa u Javnoj biblioteci San Franciska više od 150 beskućnika steklo je krov nad glavom, a 800 se prijavilo za programe socijalne i psihološke pomoći.

Podelite: