Jan Karski

Šta Jan Karski nije rekao? Jan Karski se rodio u Lođu 1914, a umro u Vašingtonu 2000. U istoriji je poznat kao poljski rodoljub, diplomata, kurir poljskog pokreta otpora koji je 1942. prvi odneo na Zapad vest o strahotama koje doživljavaju Jevreji u Varšavskom getu i koncentracionim logorima u Poljskoj.

Karski je više puta doveo u opasnost sopstveni život jer se nadao da će njegova svedočenja pred najvišim instancama savezničkih sila nešto promeniti. U prva dva dela ove knjige Janik Enel nas podseća na ono što je Jan Karski rekao u filmu Kloda Lanzmana Šoa i u svojoj knjizi Priča o tajnoj državi.

Ali šta Jan Karski nije rekao ni u Lanzmanovom filmu ni u svojoj knjizi? I zašto?

U trećem delu ova knjiga prestaje da bude dokumentarna proza i postaje roman: njen glavni junak Jan Karski saopštava čitaocu misli i osećanja o kojima realni Jan Karski nije govorio. Tačnije, Janik Enel nam saopštava, oslanjajući se na dokumentarnu građu, ali pre svega koristeći umetničku slobodu, šta je, po njegovom mišljenju, Jan Karski verovatno mislio i osećao. Iz fiktivnog monologa Jana Karskog, natopljenog samoćom, očajanjem nad onim što neki ljudi mogu raditi drugim ljudima i gorkim razočaranjem, izranjaju teške optužbe ne samo na račun nacista već i na račun „slobodnog sveta“.

Janik Enel rođen je u Renu, u Francuskoj, detinjstvo je proveo u Africi, a danas živi i radi u Parizu. Autor je desetak romana, među ostalima: Introduction á la mort française (Uvod u francusku smrt), Jan Karski (za koji je dobio dve književne nagrade: Prix Interallié i Prix du roman Fnac 2009. godine), Les Renards pales (Blede lisice)... Najnoviji roman Tiens ferme ta couronne (Čvrsto drži svoju krunu) doneo mu je Prix Médicis 2017. Enel je objavio je i dvotomnu knjigu razgovora s Filipom Solersom. Kolumnista je satiričnog nedeljnika Charlie Hebdo, a ogledao se i kao filmski režiser i pisac libreta za operu.