Irving Stoun, MORNAR NA KONJU

Ovo je jedna inspirativna knjiga koja predstavlja romansiranu biografiju Džek Londona, velikog avanturiste i samoukog književnog velikana, verovatno poslednjeg romantika svetske književnosti. Iako je njen autor Irving Stoun za pisanje koristio činjenice iz autobiografije samog Londona, mnogi smatraju da je on sebi dao suviše slobode i neke stvari ulepšao i začinio svojim ličnim viđenjem.
22.05.2020.
irving stoun, mornar na konju

Život ovog velikog književnika je bio fascinantan, prepun pustolovina, baš kao i životi junaka njegovih priča. On je osećao da mora živeti punim plućima, do kraja, da bi tek onda mogao o njemu da piše.

Kao mladić je jedrenjakom plovio po Pacifiku, bio tragač za ostrigama u oblastinma San Franciska, obišao vozom celu Ameriku i putovao do oblasti Klondike na Aljasci u potrazi za zlatom. Kasnije, kada je već bio svetski poznat autor, izgradio je vlastitu jedrilicu i njome obišao tada još divlja ostrva Južnog mora.

Džek London je tokom svojih putovanja dugo lutao bez cilja, pravca i jasne svrhe, a onda se na Klondikeu našao i kao čovek i kao pisac. Iako nije bio obrazovan po tradicionalnom sistemu, imao je neobičnu inteligenciju i intuiciju i bio znatiželjan čitalac. Kada je jednom rešio da se obrazuje i postane pisac, ništa gi više nije moglo zaustaviti. Neumorno je učio i pisao, ograničavajući se na samo nekoliko sati sna, da bi rano ujutru ustajao i počinjao sa radom. Sebi je dnevno postavljao određen broj reči i nije se zaustavljao dok to zacrtano ne bi ispunio. Napravio je i plan koje oblasti znanja definitivno mora da upozna i neumoljivo je čitao. Iako je isprva dobijao samo odbacivanje od strane urednika kojima je slao svoje rukopise, nije odustajao čak ni kada je došao na ivicu siromaštva i očaja.

Tek posle nekoliko godina intenzivne borbe uspeo je da postigne uspeh, a prelomno delo bilo je Zov divljine. Na kraju je postao najpoznatiji i najplaćeniji pisac svog vremena. Međutim, kako nije mudro upravlja svojim novcem, uvek je bio u dugovima, a to je značilo da je morao da radi sve više i više. Toliko izgaranje dovelo je do toga da umre već sa četrdeset godina, iako nije jasno da li je u pitanju bila neka bolest ili samoubistvo.

Stoun nudi svoju verziju, idealizujući Londona i zanemarujući njegove slabosti kao čoveka i pisca. Ipak, čak i kada se uzmu u obzir takvi nedostaci ove knjige kao tačne biografije, Mornar na konju je knjiga koja će vas svakako nadahnuti i inspirisati vas da i sami budete odlučniji.

Podelite: