Gledali ste? Čitajte.
Iako većina knjigoljubaca više voli da ekranizaciju pogleda nakon pročitane knjige, ponekad se dogodi da neki roman otkrijemo upravo zbog (ili nakon) odgledane serije. Preporučujemo nekoliko knjiga u kojima možete uživati čak iako ste prethodno odgledali ekranizaciju. I vice versa, zašto da ne.
Trend ekranizacija književnih dela se nastavlja, s tim što u poslednje vreme primat preuzimaju TV serije. Nakon ,,Igre prestola” sve je više kvalitetnih serija snimljenih po knjigama u kojima sve češće viđamo holivudske glumce koje je bilo nezamislivo videti van velikog platna. Još bolje, ako nas pitate, filmovi snimljeni po knjigama su imali tendenciju da budu zbrzani dok uz TV serije možete da uživate u detaljima. Iako većina knjigoljubaca više voli da ekranizaciju pogleda nakon pročitane knjige, ponekad se dogodi da neki roman otkrijemo upravo zbog (ili nakon) odgledane serije. Preporučujemo nekoliko knjiga u kojima možete uživati čak iako ste prethodno odgledali ekranizaciju. I vice versa, zašto da ne.
1. Kralj u žutom, Robert Č Vilijam (True Detective)
Da li ste znali da je True Detective inspirisan već postojećim pričama? Svaka sezona serije prati posebnu priču sa novim likovima baš kao i zbirka pripovedaka ,,Kralj u žutom”, prvi put objavljenom 1895. godine, koja ljubitelje dobrih horor priča i dan danas ispunjava jezom. Sad vam je jasno zbog čega svaka epizoda prati potpuno druge likove.
2. Kula od karata, Majkl Dobs (House of Cards)
Sa Kevinom Spejsijem u glavnoj ulozi nije bilo sumnje da će serija House of Cards postati pravi hit. Ne znaju svi fanovi, međutim, da je scenario zapravo adaptacija knjige ,,Kula od karata” koju je napisao Majkl Dobs, bivši savetnik Margaret Tačer. Glavni junak knjige ima drugačije prezime: Fransis Erkart, ali knjiga je jednako uzbudljiva i prepuna političkih spletki kao i popularna serija.
3. Sluškinjina priča, Margaret Atvud (The Handmaid’s Tale)
Producenti kao da su tek nedavno čuli za fenomenalnu Margaret Atvud i pohrlili da ekranizuju sve njene knjige. Nakon ,,Sluškinjine priče” pojavila se serija snimljena po romanu ,,Alijas Grejs” (još jedna preporuka s naše strane), a najavljena je adaptacija i serijala o LudAdamu. Ipak, ,,Sluškinjina priča” je svakako najpoznatija (neki bi rekli i najkvalitetnija, ali o ukusima nećemo raspravljati). Gledaocima se toliko dopala priča o republici Galad da je serija ,,izašla” van okvira romana i nastavila svojim putem. Koliko je taj put bio originalan saznaćemo uskoro, čim se i kod nas pojavi prevod nastavka.
4. Moja genijalna prijateljica, Elena Ferante (L’amica geniale)
Roman ,,Moja genijalna prijateljica” koji potpisuje nepoznati autor pod pseudonimom Elena Ferante postao je svetska senzacija a interesovanje ne jenjava ni za nastavke. Prosto je neverovatno da se Holivud nije prvi dohvatio adaptacije, ali prvenstvo je ipak dobila Italija, rodna zemlja ovog romana. Za sada su snimljene dve sezone i fanovi s iščekivanjem očekuju nastavke, kao što su iščekivali i nastavke romana. Proverite i sami zbog čega.
5. Severna svetlost, Filip Pulman (His Dark Materials)
Dovoljno je bilo samo da počnete sa čitanjem knjiga Filipa Pulmana da biste shvatili da su idealne za ekranizaciju. Prvi pokušaj odigrao se pre više od decenije, ali uprkos jakoj glumačkoj postavi nije prošao dobro (o čemu svedoči i činjenica da je snimljen samo jedan film). Neko je ipak odlučio da pokuša opet i prošle godine smo dobili prvu sezonu serije po serijalu ,,Njegova mračna tkanja”. Sudeći po ocenama gledalaca, drugi pokušaj je ipak bolji.
6. Alijenista, Kejleb Kar (The Alienist)
Istorijski triler Kejleba Kara koji prati ,,alijenistu” Lasla Krajzlera, psihijatra koji policiji pomaže da reši gnusan zločin, objavljen je devedesetih godina prošlog veka, ali ponovo se našao na vrhu top lista nakon emitovanja istoimene serije. Iako serija prilično verno prati roman, nema bojazni da ćete uživati u odličnoj prozi Kejleba Kara, čak iako znate kako će se završiti. Ako ste se pitali šta se događa sa drugom sezonom, inspirisanom drugom knjigom o Krajzleru – bez brige, na njoj se uveliko radi, samo što su tvorci serije odlučili da je nazovu po romanu: The Angel od Darkness.