FABRIKA ZA FLAŠIRANJE VINA ORGANIZUJE IZLET, Beril Bejnbridž

Roman Fabrika za flaširanje vina organizuje izlet prvi je roman britanske autorke Beril Bejnbridž (1932–2010), jedne od napriznatijih britanskih autorki XX veka, preveden na srpski jezik.
14.01.2020.
fabrika za flaširanje vina organizuje izlet, beril bejnbridž

Roman Fabrika za flaširanje vina organizuje izlet prvi je roman britanske autorke Beril Bejnbridž (1932–2010), jedne od napriznatijih britanskih autorki XX veka, preveden na srpski jezik. Reč je o mračnoj komediji s tužnim krajem koja, s obzirom na to da se u njoj mogu pronaći gotovo sve glavne osobine strvaralaštva ove izuzetno kreativne autorke, predstavlja pravi način da se publika u Srbiji i regionu upozna likom i delom Beril Bejnbridž. Kraljica britanskog mračnog humora, koja je za doprinos širenju britanske kulture nagrađena titulom Dame, iza sebe je ostavila opus od 18 romana, dve zbirke priča, nekoliko drama, mnoštvo članaka, eseja, kritika. Pet od tih osamnaest romana, našlo se u najužem izboru za Bukerovu nagradu, da bi joj, 2006. godine, bio dodeljen jedan od četiri specijalna Bukera u više od pola veka dugoj tradiciji ove prestižne nagrade. Te godine je, naime, ustanovljena nagrada Najbolje od Beril a publika širom Velike Britanije glasala je za svoje favorite. Pobedio je roman Master Georgie, u kome je kroz kritiku rata zapravo ismejano britansko društvo.

O tome koliko je Beril Bejnbridž bila svestrana ličnost, govore i podaci da je svoj trag ostavila i u svetu filma i slikarstva. Ipak, reči su ono po čemu je ostala upamćena. Vrlo rano je shvatila kakvu moć imaju reči, i još važnije, shvatila je kako da ih iskoristi. U svakom od svojih dela, bez obzira na žanr kom pripadaju, Beril je rečima ogolila britansko društvo. Zbog toga, generalno gledano, kritička javnost često navodi da su glavni junaci svakog romana Beril Bejnbridž upravo svi slojevi britanske društvene zajednice. Raskrinkavanje najčuvanijih tajni i ismejavanje lažnog morala svakako ne predstavlja novinu u dugoj istoriji britanske i svetske književnosti pa ipak, Beril Bejnbridž uspeva da svojoj publici uvek pruži novo čitalačko iskustvo.

Roman Fabrika za flaširanje vina organizuje izlet priča je u kojoj žanrovi poput komedije manira i krimi-romana kreiraju u kompleksnu društvenu priču, svakodnevnu, apsurdnu i tragičnu. U centru zbivanja su dve junakinje, Frida i Brenda, a događaji koji se nižu poput filmskih cena, opisuju prelomne događaje u njihovim životima. Prijateljice zbog potrebe, primorane na zajednički život u jednosobnom stanu, zaposlene u fabrici za flaširanje vina, u kojoj većinu zaposlenih čine Italijani, uneće nemir u inače jasno struktuiranu svakodnevicu fabričkih radnika. Njihov odnos prikazan je kroz razliku u karakterima, dok sukobi koji iz tih razlika proizilaze stvaraju dinamiku radnje. Kada Frida predloži odlazak na izlet, svako od junaka i junakinja u tom odlasku vidi mogućnost za napredovanje, ali splet okolnosti dovešće do tragične kulminacije. Ispričan prepoznatljivim engleskim humorom, roman Fabrika za flaširanje vina organizuje izlet vrlo verno dočarava život fabričkih radnika i radnica – život od plate do plate, loši uslovi života, obespravljenost. Junakinje i junaci ovog romana sebični su, okrutni i nesrećni, zatečeni u želji za promenom i nemogućnosti da se uklope u svet.

Beril Bejnbridž je književnica koja piše o ljudima u trenucima koji odlučuju ceo život. Dok pokušavaju da od onoga što imaju izvuku najbolje, junaci ove tragične priče ostaju zatočeni u raljama siromaštva, materijalnog i duhovnog. Njeni junaci i apsurdnost situacija u kojima ih zatičemo nateraće nas da se glasno nasmejemo, a kada se kraj romana približi, shvatićemo da su nam bliskiji više nego što mislimo. U ostalom, i sama Beril Bejnbridž svoje romane najbolje je opisala kada je rekla: „Zapravo, ja nikad nisam pisala fikciju; nema potrebe za tim. Ima li išta čudnovatije, zanimljivije, podmuklije i strašnije od stvarnog života?” Zaista, ima li?

Podelite: