Džonatan Frenzen, SLOBODA

Sloboda je vrhunsko delo savremene američke književnosti, a dolaz nam iz pera Džonatana Frenzena koji se proslavio knjigom Korekcije. Ako ste mislili da je tema braka rezervisana samo za ženske pisce, onda će vas Sloboda osloboditi takvih uverenja i to kroz klasično realistično pripovedanje koje se u današnje vreme tako retko sreće.
06.08.2021.
džonatan frenzen, sloboda

U fokusu priče je tipičan bračni par iz američkih predgrađa u čijim se likovima svako od nas može prepoznati. Iako spolja sve deluje idilično, kako priča odmiče, otkrivaju nam se realni životi ovih ljudi koji sa sobom nose kofere pune kamenja.

Volter je advokat i ekološki aktivista, dok je Peti prava domaćica posvećena porodici. Međutim, šta se krije ispod fasade? Zašto se njihov sin tinejdžer, koji je bio uzor, odjednom seli kod komšija republikanaca da živi sa njihovom problematičnom ćerkom? Da stvar bude gora, on počinje da se bavi i nelegalnim poslovima. U međuvremenu, Peti sve više privlači pažnju svojih suseda ljutitim i neadekvatnim ponašanjem, dok Volter prihvata posao za firmu koja je veliki zagađivač ugljem. Takođe, on se povremeno druži sa Džonatanom koga poznaje još od fakulteta, a koji ima rock bend koji će upavo u ovim zrelim godinama doživeti određeni uspeh.

Ono što će čitaoci ubrzo saznati jeste Petina biografija, napisana po savetu njenog psihoterapeuta, na preko 150 stranica, pod nazivom Greške su napravljene i koja će razotkriti šta stoji iza ovakvog preokreta. Jedna od najupečatljivijih stvari koju ćemo pročitati na ovim stranicama, jeste da je ona u mladosti silovana i da po savetu svojih roditelja, lokalnih političara, nikada nije prijavila taj slučaj.

Ono što Frenzen majstorski radi, jeste da likove koji bi mogli da deluju stereotipno i predvidivo, prikazuje u jednoj drugoj dimenziji, kroz različite vizure, tako da čitaocu ostavlja prostora za ličan doživljaj svakoga od njih.

Autor je u knjizi Sloboda prikazao različite načine na koje njegovi junaci nisu slobodni. Na to su uticali ne samo njihovi izbori i urođene slabosti, već i čitav niz društveno-političkih aspekata koji se provlače kroz celu knjigu i oblikuju njen ton i likove.

Sloboda je složen roman koji na kraju počiva upravo na velikim jednostavnostima, a Frenzen nam tu suprotnost suptilno predočava u neskladu njegovih likova.

Podelite: