Dž. G. Balard, CARSTVO SUNCA

Po rečima samog pisca, Balard je godinama planirao da napiše roman o ratu i Šangaju, međutim uvek su neke druge priče bile preče. Kada je napisan, roman Carstvo sunca prihvaćen je kao veliki ratni roman i kruna piščeve karijere.
20.04.2020.
dž g balard, carstvo sunca

Renomiran kao pisac, Balard se dugo nije upuštao u pisanje ovog dela. Kada se konačno odvažio, uložio je napor, ne samo da se priseti svih scena i situacija koje je kao dete u ratnom Šangaju preživeo, već da te uspomene i traume ponovo proživi.

Proizvod toga je živa i potresna knjiga, tim strašnija jer je ispričana kroz oči deteta. Mladi i privilegovani britanski dečak Džim, isprva zatečen ratnim haosom, i dalje brine oko ispita i sitnih problema koje je u miru imao. Kako situacija postaje gora, Džim se fokusira isključivo na budućnost, adaptirajući se na sadašnjost kakva god da je. Balard, podučen vlastitim iskustvom, znao je da deca traume i šokovi tumače i doživljavaju drugačije nego odrasli. A roman je prepun traumatičnih scena; brutalnog svođenja ljudskog postojanja na hrpu mesa i izlučevina, na bezumno uništavanje i obesmišljavanje vrednosti života, na sve užase logora stavljene pred nekog ko ranije nikakva životna iskustva nije ni imao.

Sve ovo uticalo je da Carstvo sunca bude do sada neviđena priča o ratu, neviđena jer u njoj nema ni pravih heroja, ni pravih zlikovaca ni bitaka. Ovo je roman o dečaku, o odrastanju, o vremenu i o ljudima u njemu.

Podelite: