Čumić Book Fest #11: Knjige opet osvajaju grad!

Beograd i knjige – ljubav koja traje. A jedan od najlepših dokaza te ljubavi svakog juna dolazi iz samog srca grada: Čumić Book Fest, koji ove godine slavi svoj jedanaesti rođendan!

Od 3. do 7. juna, Čumićevo sokače ponovo postaje centar književnog sveta – mesto gde se stranice listaju sporo, razgovori teku dugo, a knjige nalaze svoje nove vlasnike. Na platou ispred Makart Store-a, među zidovima koji pamte razne beogradske priče, okupljaju se izdavači, autori, čitaoci, slučajni prolaznici koji postaju kupci – i svi oni koji znaju da je knjiga uvek dobar izbor.

Ovogodišnji Čumić Book Fest #11 donosi:

- Popuste na pažljivo odabrane naslove

- Preporuke za letnje čitalačke avanture

- Priliku da pronađete onu knjigu koju niste znali da tražite

Mala retrospektiva: kako smo došli do #11?

Tokom prethodnih deset godina, Čumić Book Fest je izrastao iz simpatičnog okupljanja u prepoznatljiv gradski događaj. Festival je ugostio brojne autore domaće i regionalne književne scene – od mladih debitanata do već afirmisanih imena. Na štandovima su se mogle naći knjige najrazličitijih žanrova: od romana, eseja i memoara, do grafičkih novela, poezije i priručnika za lični razvoj.

Zajednička nit svih dosadašnjih festivala? Opipljiva strast prema knjigama i ideji da čitanje nije samo individualno iskustvo, već i čin zajedništva. U Čumiću su se knjige delile, poklanjale, preporučivale, prepričavale... i svake godine broj posetilaca je rastao.

Zato je Čumić Book Fest više od festivala. On je proslava kulture čitanja u svakom smislu – urbana, otvorena, dostupna svima.

 

Program XI Čumić Book Festa

 

Sreda, 4. jun

17h – „UPS - Umetnost pre svega“ – Predstavljanje časopisa

Učestvuju: U glješa Colić, akademski slikar i urednik; Marko Srdanović, istoričar umetnosti

Najznačajniji periodični časopis za vizuelnu umetnost u Srbiji, UPS (Umetnost pre svega), obogatio je našu kulturu 11. brojem. Centralna tema broja je posvećena muzejima i jubilejima. O muzejima koje su posetili i o onima koje bi želeli da posete, o remek-delima i velikim majstorima, o Brojgelu, Iliji Bosilju, Jovanu Soldatoviću i mnogo čemu još, sa publikom razgovaraju Uglješa Colić i Marko Srdanović.

 

18h – „ Legende Formule 1, Moto GP-a i NFL-a“ - Predstavljanje izdavačke kuće Infinity Lighthouse

Učestvuje: Srđan Erceg, sportski novinar, komentator i osnivač izdavačke kuće Infinity Lighthouse.

Poklonici Formule 1 i NFL-a mogu da skoče od sreće! Infinity Lighthouse, jedni ozbiljni izdavač sportske literatue u regionu, upravo je objavio dva vrhunska naslova – „“Ferari i Formula 1“ i „NFL dinastija“. To nije sve, počujte nešto što niste znali o mitskom rivalitetu između Valentina Rosija i Marka Markeza, o Tomu Brejdiju, o Laudi, Seni, Šumaheru i Kimiju. O legendama brze vožnje, govori legendarni Srđan Erceg.

 

19.15h – „Bazen, Ane Vučković“ - Predstavljanje romana, u izdanju Partizanske knjige

Učestvuje: Ana Vučković, književnica

„Bazen“ je uzburkao učmalu vodu savremene srpske proze. Nakon izvrsnog „Yugoslava“, željno očekivani novi roman Ane Vučković čeka da ga pročitate. Ako je „Yugoslav“ bio vrsta posmrtne molitve za Jugoslaviju onda je „Bazen“ eho nekih boljih vremena i znak dekadencije koja krasi društva na umoru.

  • Pisanje „Bazena“ bilo je čista radost, baš sam uživala smišljajući paralelne i fiktivne biografije, meta svetove, smišljajući vinjete o ljudima koji mi plivaju u susret – Ana Vučković
  •  

Četvrtak, 5. jun

18h - „Bob Dilan: poetika odmetništva“, Predstavljanje knjige Zorana Paunovića u izdanju izdavačke kuće Clio

U čestvuju: Zoran Paunović, autor i univerzitetski profesor; Petar Janjatović, novinar

Briljantnu studiju o Bobu Dilanu, jednom od najznačajnijih umetnika u poslednjih šest decenija, mogao je da napiše samo jedan čovek u našoj zemlji. Britka, duhovita, sveobuhvatna, knjiga Zorana Paunovića nema tizer na poleđini, jer jednostavno nije potreban.

Uz autora, o Dilanu, neverovatnoj karijeri, ali i svim uzgrednim velikim muzičarima, govoriće i nezaobilazni Petar Janjatović. Prisustvo je obavezno.

 

19.15h – „Kroz reč i formulu: naučne niti evropske proze“ - Predstavljanje izdavačke kuće Heliks

Učestvuju: Aleksandra Ravas, diplomirani matematičar; Bojan Stojanović, urednik naučno-popularnih izdanja izdavačke kuće Heliks; Katarina Ješić, urednica u izdavačkoj kući Heliks

Razgovor o knjigama koje na jedinstven način povezuju nauku i književnost, emociju i razum, podatke i priču. U fokusu su dela savremenih evropskih autora i autorki iz projekta Svet u kojem živimo i svet koji ostavljamo za sobom: suočavanje sa antropocenom koja kroz prozni izraz promišljaju teme iz fizike, biologije, matematike, psihologije i društvenih nauka, ali i gorućih tema današnjice: ekologije i klimatskih promena.

 

Petak, 6. jun

18h – „Čitalac Žila Verna i Frankenštajnova majka“ - Romani Almudene Grandes u izdanju izdavačke kuće Blum

Učestvuju: Aleksandar Šurbatović, uredniki izdavačke kuće Blum; Ivan Milenković, filozof; Jasmina Milenković, prevoditeljka

Izdavačka kuća Blum nas je obogatila sa dva vrhunska romana slavne španske književnice, Almudene Grandes. O Almundeninim likovima, izvanrednoj naraciji, o totalitarnim društvima kroz književnu percepciju, govoriće briljantni retori Ivan Milenković i Aleksandar Šurbatović, kao i prevoditeljka Jasmina Milenković.

 

19.15h – „Teofil Pančić, književni kritičar“ – Sećanje na Teofila Pančića

Učestvuju: Ivan Milenković, filozof; Tamara Krstić, književni kritičar

Da li osećate da više nema ko da vam preporuči vrhunsko književno delo, da više nema autoriteta koji će vam zapovediti šta da čitate i da vas, uz to, ne prevari? O meritoru književnog i ne samo književnog ukusa, o lakoći pisanja, o beskompromisnosti i ne pristajanju na kompromise, o velikom čitaču, o velikom čoveku koji nam nedostaje – o Teofilu Pančiću – govore njegovi prijatelji Ivan Milenković i Tamara Krstić.

 

Gde: Plato ispred Makart Store-a

Kada: 3 – 7. jun 2025.

Ulaz slobodan – samo ponesite ljubav prema knjigama!

Vidimo se u Čumiću!