Bookstagram pojmovi koje morate znati

Iz dana u dan popularna bookstagram zajednica se sve više širi. Ukoliko volite i vi da pratite ove profile ili pak već posedujete jedan, u nastavku teksta možete pronaći neke korisne informacije, o tome kakve se sve skraćenice koriste i kako smo očas posla uveli nove reči, strane pozajmljenice, u naš jezik.

Jedna od najčešćih koju možete videti je svakako TBR koja predstavlja naslov koji se nalazi na listi knjiga koje ćete tek čitati. Naravno, ova lista je jedna od najdužih u životu i verovatno je iz dana u dan dopunjujete, kao i svi mi koji imamo "problem" prekmerne kupovine knjiga.

Sačekaćemo da dopišete još tu jednu knjigu koje ste se sad baš setili, pa nastavljamo dalje sa upoznavanjem novih termina.

Zatim, MOOD READER, označava osobu koja sledeću knjigu za čitanje bira na osnovu svog raspoloženja. Ovakvi čitači ne prate svoje TBR liste, ne vode računa o trendovima i zastarelim naslovima, jednostavno čitaju ono što im prija, kada im to prija. Ukoliko ste i vi jedan od njih. znači da vas retko interesuju top-liste, novi naslovi i jednostavno ste strpljivi, da čekate pravi momenat kada da čitate određenu knjigu.

Budući da živimo u veoma digitalizovanom vremenu, vreme je da uspostavimo novi trend i da stare dosadne selfije (posebno one iz toaleta u ogledalu), zamenimo šelfijima, tj. SHELFIE. Ovaj tip fotografija izazvao je mnoga takmičenja po društvenim mrežama i podstakao je čitaoce širom sveta da se više posvete spremanju svojih polica i ulepšavanju istih. Ukoliko vas interesuje kako vaši saborci sređuju svoje police, pogledajte ovaj hašteg na Instagramu, možda inspirišu i vas da malo preuredite dom i svoje knjige.

Zatim, prelazimo na YA, odnosno, književnost za mlade. Ova pozajmljenica najčešće se koristi u opisima fotografija, tako što se navodi kao žanr onoga što ste čitali. Ukoliko pišete recenziju ili prosto svoje utiske i to želite da podelite na mrežama, ova skraćenica vam može biti od koristi.

I za kraj izdvajamo SPICY i CLOSED DOOR, dva pojma suprotnih značenja. Prvi, kao što možete pretpostaviti, označava literaturu sa prisustvom erotskih scena, dok drugi označava literaturu bez istih. Naravno, ovo vam može znatno pomoći u odabiru narednog čitanja, jer ćete unapred znati da li vam se čita nešto "začinjeno" ili ne.