Andre Asiman, ODLAZAK IZ EGIPTA

Možda ste mislili da posle Darelovog Aleksandrijskog kvarteta niko više neće tako maestralno preneti atmosferu Egipta, ali Andre Asiman, profesor francuske književnosti na Prinstonu, u potpunosti može da parira sjajnom Darelu. Knjiga Odlazak iz Egipta je napisana u formi memoara i čitaocima daje jednu upečatljivu i magičnu notu kroz koju Asiman prikazuje svoju porodicu.
18.08.2021.
andre asiman, odlazak iz egipta

Ovo je priča o snovima, lojalnosti i ogorčenjima kroz koje je prolazila piščeva porodica. Oni su kao Jevreji sa italijanskim i turskim korenima još 1905. godine došli iz Turske u Aleksandriju, odakle ih je egipatska politika oterala početkom šezdsetih godina prošlog veka. U Egiptu su doživeli poslovni i finansijski procvat i time sebi obezbedili život na visokoj nozi, koji je podrazumevao časove tenisa, šivenje odela po meri kod ličnog krojača, svakodnevne odlaske na plažu i još mnogo toga.

U knjizi su opisani svi članovi Asimanove porodice. Tu je arogantan ujak Vili, prevarant, grabljivac i špijun koji je više puta menjao ime, kao i profesiju, zatim histerična tetka Marta, konstantno u brizi da li će da pronađe muškarca, a zatim i njen muž, tajkun finih manira sa nadimkom Švab, koji svoje finansijske uspehe uporno pripisuje sreći. Takođe, opisana je i Švabova sestra, melanholična tetka Flora, nadarena pijanistkinja nesrećna u ljubavi i ujak Isak. Asiman naročito piše o svojim dvema bakama. Mamina mama, takozvana Svetica, je zaboravna, lepršava žena koja voli da bude u ulozi žrtve, dok je baka po ocu, tzv. Princeza, pravi snob, lukava i veoma vešta u emocionalnoj manipulaciji. Asimanov otac je prikazan kao čovek preokupiran svojim poslom sa tekstilom i vanbračnim odnosima. Njegova majka, gluva od detinjstva, je draga, ali istovremeno i gruba osoba, stalno zabrinuta za to gde joj je muž i krajnje zaštitnički nastrojena prema sinu. Iako je kao dečak često zavideo drugoj deci čije su se majke javljale na telefon svojim slatkim glasovima, ipak je mogao da saoseća sa njom i da razume kako je osećati se kao da si sam na svetu. Ponekad bi trčao kroz tišinu velike, mračne kuće samo da je nađe.

Pisac fantastično dočarava dnevne događaje i životne rituale svoje porodice, kao što su nedeljni odlasci u bioskop, svakodnevne ture do plaže, međusobne svađe oko svake sitnice, od religije do novca i izgovora reči. Pojedine scene su napisane tako živopisno, sa dozom komike i iznenađenja, poput Čehova, ali i čuda, u maniru Markesa.

Kada su antisemitski incidenti u Egiptu počeli da uzimaju sve više maha i egipatska vlada ubrzala nacionalizaciju sve više preduzeća, Asimanova porodica je malo po malo, napustila ovu zemlju koja joj je na jedno vreme donela bogatstvo i povlašćen život.

Većina njih je stvorila nove živote u Evropi, ali osećaj bliskosti koji je postojao među njima tih godina koje su delili u Aleksandriji nikada se nije ponovio.

 

 

 

Podelite: