Životi slavnih stvaralaca – a naročito je to slučaj sa Petrom Iljičem Čajkovskim – retko su popločani slavnim i svetlucavim godinama. Najveći ruski kompozitor nije samo osporavan u svojoj okolini praktično od početka svoje stvaralačke karijere, već je najveća osporavanja doživeo od sebe sama. Ovo su samo neki delovi jedinstvene knjige koju držite u rukama.
„Ako sudbina bude htela da budem slavan, to će doći samo od sebe, iako je malo verovatno da ću to doživeti. Kada pomislite na to datokom mojih mnogih poseta inostranstvu nisam posećivao uticajne ljude, slao im svoje kompozicije, da nisam radio na tome da u drugim zemljama postanem poznat, moramo biti zadovoljni svakim uspehom koje neka moja kompozicija ostvari. Mnogo je razloga zbog kojih se moja simfonijska dela retko mogu čuti u inostranstvu. Prvi razlog je to što sam Rus, što za posledicu ima to da me svi iz Zapadne Evrope gledaju sa predrasudama. Drugo, takođe zbog toga što sam Rus, u mojoj muzici ima nečeg egzotičnog, što je strancima nedostižno. Moja uvertira Romeo i Julija svirana je u svim prestonicama bez uspeha. Zviždali su joj u Beču i Parizu. Nedavno je slično prošla i u Drezdenu. „Moje ime je nepoznato u muzičkim krugovima u inostranstvu. Samo se nekoliko osoba posebno zanimalo mojom muzikom, namučivši se da uvrste moja dela u svoje koncertne programe; skoro svi su naišli na nepremostive prepreke. Nema sumnje da bih učinio dosta na širenju svojih dela kada bih išao po svim evropskim prestonicama, posećivao ’glavešine’ i predstavljao im svoju robu. Radije bih se odrekao svakog uživanja u životu nego to radio. Gospode bože! Ukoliko mi je suđeno da postanem slavan, to će doći polako ali sigurno. Istorija nam pokazuje da je uspeh koji je dugo odlagan dugotrajniji od onoga koji dođe brzo i iznenadno. Mnoga imena koja su odjekivala poznatošću u svojim generacijama, sada su potonula u okean zaborava.“(Petar Iljič Čajkovski)
- Ko je autor knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“?
- Autor knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ je Modest Čajkovski
- O čemu govori knjiga „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“?
- Knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ govori o: Životi slavnih stvaralaca – a naročito je to slučaj sa Petrom Iljičem Čajkovskim – retko su popločani slavnim i svetlucavim godinama. Najveći ruski kompozitor nije samo osporavan u svojoj okolini praktično od početka svoje stvaralačke karijere, već je najveća osporavanja doživeo od sebe sama. Ovo su samo neki delovi jedinstvene knjige koju držite u rukama.„Ako sudbina bude htela da budem slavan, to će doći samo od sebe, iako je malo verovatno da ću to doživeti. Kada pomislite na to datokom mojih mnogih poseta inostranstvu nisam posećivao uticajne ljude, slao im svoje kompozicije, da nisam radio na tome da u drugim zemljama postanem poznat, moramo biti zadovoljni svakim uspehom koje neka moja kompozicija ostvari. Mnogo je razloga zbog kojih se moja simfonijska dela retko mogu čuti u inostranstvu. Prvi razlog je to što sam Rus, što za posledicu ima to da me svi iz Zapadne Evrope gledaju sa predrasudama. Drugo, takođe zbog toga što sam Rus, u mojoj muzici ima nečeg egzotičnog, što je strancima nedostižno. Moja uvertira Romeo i Julija svirana je u svim prestonicama bez uspeha. Zviždali su joj u Beču i Parizu. Nedavno je slično prošla i u Drezdenu. „Moje ime je nepoznato u muzičkim krugovima u inostranstvu. Samo se nekoliko osoba posebno zanimalo mojom muzikom, namučivši se da uvrste moja dela u svoje koncertne programe; skoro svi su naišli na nepremostive prepreke. Nema sumnje da bih učinio dosta na širenju svojih dela kada bih išao po svim evropskim prestonicama, posećivao ’glavešine’ i predstavljao im svoju robu. Radije bih se odrekao svakog uživanja u životu nego to radio. Gospode bože! Ukoliko mi je suđeno da postanem slavan, to će doći polako ali sigurno. Istorija nam pokazuje da je uspeh koji je dugo odlagan dugotrajniji od onoga koji dođe brzo i iznenadno. Mnoga imena koja su odjekivala poznatošću u svojim generacijama, sada su potonula u okean zaborava.“(Petar Iljič Čajkovski)
- Koji je žanr knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“?
- Žanr knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ je Umetnost, film, pozorište, muzika
- Koji je izdavač knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“?
- Izdavač knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ je SLUŽBENI GLASNIK
- Koji je broj strana knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“?
- Broj strana knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ je 656
- Koji je povez knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“?
- Povez knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ je Broširani povez
- Koji je ISBN kod knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“?
- ISBN knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ je 978-86-519-2604-7
- Koje je pismo knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“?
- Pismo knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ je latinica
- Koja je godina izdanja knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“?
- Godina izdanja knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ je 2020
- Da li je knjiga „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ trenutno dostupna za kupovinu?
- Da, knjiga „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ je trenutno dostupna.
- Koja je cena knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“?
- Cena knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ je 3.520 rsd
- Gde može da se kupi knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“?
- Knjige „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ može da se kupi online preko stranice knjižare Makart.rs: www.makart.rs/knjige/knjiga-zivot-i-pisma-petra-iljica-cajkovskog-modest-cajkovski-42993
Knjigu „ŽIVOT I PISMA PETRA ILJIČA ČAJKOVSKOG“ možete potražiti i u našoj knjižari: Makart store
Čumićevo sokače, lokal 19, Beograd
Ostavi komentar