sloboda govora

SLOBODA GOVORA

Vladan Matijević
Dobitnik Ninove nagrade Vladan Matijević u ovom romanu piše o novinarskom poslu i njegovoj političkoj pozadini koja je u poslednjih tridesetak godina očigledna. Iako napisana kao uzbudljiv triler koji prati tajanstveni nestanak jednog novinara, Sloboda govora ima mnogo dublju dimenziju koja se odnosi na ozbiljnu kritiku današnjeg društva i njegovih vrednosti. Gde su u svemu tome mediji i da li stvarnost kreira njihov sadržaj ili je možda i obratno?

Roman o izneverenom prijateljstvu, nezdravim vremenima i promašenim ambicijama
I formom i sadržinom novi roman dobitnika Ninove nagrade Vladana Matijevića od samog početka uvlači čitaoca u atmosferu novinarskog posla i njegovog preplitanja sa političkim interesima do najviših struktura vlasti. Priča o misterioznom nestanku novinara Čomskog i njegovom prijateljstvu od studentskih dana sa kolegom Vladimirom F. čita se kao najuzbudljiviji triler. Ali iza tog zapleta krije se opora slika erozije svih vrednosti, izdaje, pogubnih podela i sudbine novinara i srpskog društva uopšte u tri poslednje neslavne decenije. U antologijskom poglavlju Prijatelji, u gotovo filmskom ritmu, jezgrovito i nepoštedno iznesena je kratka istorija našeg propadanja a da istovremeno nije narušen romaneskni naboj niti zanemaren razvoj odnosa dva glavna lika, jednog promašenog i jednog uspravnog čoveka.Pisac će na kraju navesti čitaoca da se sa nevericom zapita: da li stvarnost utiče na medijsku scenu ili zapravo mediji kreiraju stvarnost, da li je moguće da događaji koji se opisuju u novinama tek po njihovom objavljivanju prelaze u realnost. A koliko ta realnost može biti fantastična otkriva se u završnici romana, u kafkijanskoj atmosferi demonskog hotela Panorama na Maljenu…

Žiri Ninove nagrade suzio izbor na sedam romana, dobitnik poznat 25. januara

21.01.2021.

Žiri Ninove nagrade za roman godine suzio je izbor za to književno priznanje na sedam finalista, saopšteno je iz redakcije NIN-a. Detaljnije

Pošalji