putnik

PUTNIK

Aleksander Bošvic Ulrih
Berlin, novembar 1938. Razbijeni su izlozi jevrejskih prodavnica, sinagoge uništene. Dok mu pripadnici SA odreda lupaju na vrata, Oto Zilberman, ugledni biznismen koji se borio za Nemačku u Velikom ratu, primoran je da se iskrade iz svog doma s aktovkom punom novca. Roman Aleksandera Bošvica Ulriha, koji ulazi pod kožu.

„Književna senzacija.“
– Haaretz

„Remek-delo.“
– L’Avvenire

Ponovno međunarodno otkriće najranijeg književnog svedočanstva o Kristalnoj noći.

Berlin, novembar 1938. Razbijeni su izlozi jevrejskih prodavnica, sinagoge uništene. Dok mu pripadnici SA odreda lupaju na vrata, Oto Zilberman, ugledni biznismen koji se borio za Nemačku u Velikom ratu, primoran je da se iskrade iz svog doma s aktovkom punom novca. U strahu da će ga, uprkos arijevskom izgledu, razotkriti kao Jevrejina, on ulazi u voz... A onda u još jedan. I još jedan... Berlin–Hamburg–Nirnberg–Ahen... Zilbermanov beg pretvara se u mahnitu odiseju kroz Nemačku.

Dvadesettrogodišnji Ulrih Aleksander Bošvic napisao je Putnika vrtoglavom brzinom 1938. godine, odmah po dešavanjima u Kristalnoj noći – a njegova proza juri istim tempom. Rukopis romana je decenijama ležao neprimećen u Izbegličkom arhivu Nacionalne biblioteke Nemačke, sve dok nedavno nije otkriven i objavljen, kada je postao pravi književni događaj. „Dragulj ponovnog otkrića. Putnik je zadivljujući, gotovo filmski portret ambivalentnog begunca, sateranog u ćošak, ali ne i zarobljenog, najbezbednijeg kada je u pokretu, pred najvećim rizikom kada je primoran da miruje.“ – Wall Street Journal „Zilberman je moralno kontradiktoran protagonista, što ga čini tako moćnim i uverljivim. Ne heroj, već ljudsko biće čiji postupci imaju samo jedan cilj: opstanak.“ – Deutschlandfunk „Snažan, proročki i jeziv portret užasa života pod nacističkim režimom, koji se može porediti sa remek-delima Franca Kafke i Hansa Falade.“

Pošalji