poslednja grofica brankovićka

POSLEDNJA GROFICA BRANKOVIĆKA

I. K. Sopron u knjizi Poslednja grofica Brankovićka oživljava istoriju svakodnevnog života, koncept koji je postao popularan zahvaljujući novom istorizmu. Kroz niz mini-portreta likova i opise urbanih sredina poput Sremskih Karlovaca i Novog Sada, autor nas vodi na putovanje kroz epohe koje su zaboravljene ili zanemarene u tradicionalnoj istoriji. Njegov arhaično-poetični jezik i pažnja posvećena etnografskim i društvenim detaljima omogućavaju čitaocima da uživaju u bogatstvu srpske kulturne baštine.

Ušteda 121 rsd (10%)
Sve cene su sa uračunatim PDV-om.

Ova knjiga niti je klasično nefikcionalno prozno štivo, niti romansirana dokumentarna priča,niti bilo šta slično što bi se moglo uvrstiti u poznate i definisane žanrovske okvire.Upravo to joj i daje draž jer je pisana nepretenciozno a sa puno zanimljivih i upečatljivih slikaiz naše prošlosti – često i takvih na koje smo kao kultura nažalost zaboravili!Najbliže je onome što tzv. novi istorizam označava kao „istoriju svakodnevnog života”i što je poslednjih decenija na vrhovima svetskih bestseler-lista.

Ovo zanimljivo i čitalački uzbudljivo štivo nije posvećeno – kako bi se iz samog naslovaočekivalo – biografiji poslednje grofice Branković, nego nizu likova i događaja koji sukarakteristični za naše urbane sredine iz nedavno minule epohe ali i samim tim sredinamakoje su imale svoje običaje, navike, pravila kao i „iskakanja” iz njih.U tom smislu, na ovim stranicama srećemo se sa nizom upečatljivih mini-portreta osobakoje nisu obeležile tzv. veliku istoriju (barem ne direktno!), sa opisima Sremskih Karlovaca,Novog Sada itd., kakve nam nisu ostavili hroničari-naučnici, sa etnografskim pikanterijamai društvenim kodovima minula dva veka, koji su ranije bivali izvan dominantnih vizuraakademskih krugova…Ponekad čitalac ima utisak da čita romaneskne varoške hronike jednog Jakova Ignjatovića,ponekad da je nepoznati autor ove knjige zapravo proučavalac arhitektonskih, genealoških isličnih zanemarenih fenomena iz srpske tradicije – ali uvek taj isti čitalac može sarecepcijskom sladostrašću uživati u samom tekstu i njegovom arhaično-poetičnom jeziku…Sava Damjanov

Ostavi komentar

Ocena:

Ukoliko poručujete preko sajta, ubacite željeni naslov u korpu, a potom pratite korake koji će vas odvesti do kraja kupovine. Da bi kupovina bila uspešna, treba da, na samom kraju, štiklirate kućicu “slažem se sa uslovima kupovine”. Ukoliko ste, prilkom popunjavanja podataka, uneli ispravnu mejl adresu, stići će vam potvrda kupovine sa brojem porudžbine. Ukoliko se ne snalazite, možete nam poslati mejl na sajt@makart.rs Odgovorićemo vam u najkraćem roku.
Ukoloiko ne poručujete preko sajta, već porukom, kao način plaćanja jedina opcija je plaćanje pouzećem. Poruka ili mejl koji nam šaljete treba da sadrži: tačan naslov knjige (ili knjiga) koju želite, potpunu adresu (ime i prezime, ulica i broj; mesto i poštanski broj) i broj telefona.
Ukoliko imate neko pitanje (o raspoloživim naslovima, o statusu porudžbine i sl.) ili ako se ne snalazite prilikom poručivanja, možete nam poslati mejl na sajt@makart.rs Odgovorićemo vam u najkraćem roku.
Porudžbinu uvek možete da otkažete, pa čak i kad vam kurir pozvoni na vrata, donoseći knjige. Ali bi ipak najbolje bilo da nas blagovremeno obavestite, ako ste se iz bilo kog razloga predomislili. Možete nas pisati na mejl adresu sajt@makart.rs. U slučaju da ste izvršili uplatu ili platili karticom, pa morali da odustanete, novac će vam biti vraćen. Na isti način možete nas obavestiti i ako imate nelu reklamaciju (nisu vam stigle sve knjige; neka knjiga je oštećena ili postoji greška u štampi i sl.), odmah ćemo vam se javiti radi dogovora kako da ispravimo grešku. Ukoliko ste napravili porudžbinu, pa onda shvatili da u očekivano vreme isporuke nećete moći da primite pošiljku, javite nam se – promenićemo datum isporuke ili ćemo pošiljku preusmeriti na drugu adresu, ako vam tako više odgovara.