oni o čijem se mučeništvu ne zna

ONI O ČIJEM SE MUČENIŠTVU NE ZNA

Ušteda 139 rsd (10%)
Sve cene su sa uračunatim PDV-om.

Kada je u januaru mesecu 1917. godine u Ženevi, u izdanju protestantske porodične izdavačke kuće Kundig, izašla iz štampe knjiga Oni o čijem se mučeništvu ne zna, sa podnaslovom u zagradi „Jugosloveni i rat“, švajcarskog frankofonog lekara nemačkog prezimena Viktora Kinea (1887–1919), Švajcarci su u odnosu na dva suprotstavljena bloka u ratu – savez Antante i Centralne sile – i dalje bili podeljeni po unutrašnjim jezičkim granicama. Još od izbijanja rata 1914, bez obzira na proklamovanu neutralnost njihove zemlje, stanovništvo koje je govorilo francuski i italijanski jezik bilo je naklonjeno Antanti, dok su njihovi sugrađani, koji su govorili nemački i Ali, da li je takav cilj imala i knjiga Viktora Kinea? Zašto je Kine u naslovu svoje knjige izostavio da jasno naznači predmet svog interesovanja zadovoljavajući se ličnom zamenicom „oni“ i imenicom „mučeništvo“ koja privlači, kopka i zabrinjava potencijalnog čitaoca? Ko su to „oni“ i kako, zašto i gde se o njihovom mučeništvu ne zna? Koji su Kineovi izvori za pisanje ove knjige? Zašto jedan lekar piše knjigu koja upućuje na međunarodne odnose tokom rata? Kakvo je Kineovo ratno iskustvo, a kakvo znanje o sukobljenim narodima? Pominjanje „Jugoslovena“ u podnaslovu ne rešava nedoumice jer je pojam, po svedočanstvu autora, bio potpuno nepoznat romanskim Švajcarcima koji su do tog januara 1917, među malim evropskim narodima, znali samo za sudbinu „hrabre i mučeničke“ Srbije i Belgije kako se u to vreme govorilo. Da bi odgovorili na postavljena pitanja, u ovom radu ćemo se baviti Kineovim iskustvom rata tokom boravka u Srbiji za vreme Drugog balkanskog rata i Prvog svetskog rata iz koga je proizašla njegova delatnost u prilog Srbima po povratku u Švajcarsku a to je prethodilo stvaranju specifične slike o „Jugoslovenima“ koju je iskazao u knjizi koja se nalazi pred čitaocem.

Ostavi komentar

Ocena:

Ukoliko poručujete preko sajta, ubacite željeni naslov u korpu, a potom pratite korake koji će vas odvesti do kraja kupovine. Da bi kupovina bila uspešna, treba da, na samom kraju, štiklirate kućicu “slažem se sa uslovima kupovine”. Ukoliko ste, prilkom popunjavanja podataka, uneli ispravnu mejl adresu, stići će vam potvrda kupovine sa brojem porudžbine. Ukoliko se ne snalazite, možete nam poslati mejl na sajt@makart.rs Odgovorićemo vam u najkraćem roku.
Ukoloiko ne poručujete preko sajta, već porukom, kao način plaćanja jedina opcija je plaćanje pouzećem. Poruka ili mejl koji nam šaljete treba da sadrži: tačan naslov knjige (ili knjiga) koju želite, potpunu adresu (ime i prezime, ulica i broj; mesto i poštanski broj) i broj telefona.
Ukoliko imate neko pitanje (o raspoloživim naslovima, o statusu porudžbine i sl.) ili ako se ne snalazite prilikom poručivanja, možete nam poslati mejl na sajt@makart.rs Odgovorićemo vam u najkraćem roku.
Porudžbinu uvek možete da otkažete, pa čak i kad vam kurir pozvoni na vrata, donoseći knjige. Ali bi ipak najbolje bilo da nas blagovremeno obavestite, ako ste se iz bilo kog razloga predomislili. Možete nas pisati na mejl adresu sajt@makart.rs. U slučaju da ste izvršili uplatu ili platili karticom, pa morali da odustanete, novac će vam biti vraćen. Na isti način možete nas obavestiti i ako imate nelu reklamaciju (nisu vam stigle sve knjige; neka knjiga je oštećena ili postoji greška u štampi i sl.), odmah ćemo vam se javiti radi dogovora kako da ispravimo grešku. Ukoliko ste napravili porudžbinu, pa onda shvatili da u očekivano vreme isporuke nećete moći da primite pošiljku, javite nam se – promenićemo datum isporuke ili ćemo pošiljku preusmeriti na drugu adresu, ako vam tako više odgovara.