magija u srednjem vijeku

MAGIJA U SREDNJEM VIJEKU

Ušteda 180 rsd (10%)
Sve cene su sa uračunatim PDV-om.

Ova knjiga pristupa magiji kao svojevrsnom raskrižju na kojem se sijeku različiti putovi u srednjovjekovnoj kulturi. Ona je, kao prvo, sjecište između religije i znanosti. Demonska magija zaziva zle duhove i počiva na mreži religijskih vjerovanja i praksi, dok prirodna magija iskorištava “;okultne” moći unutar prirode i u biti je grana srednjovjekovne znanosti. Drugo, magija je područje na kojem se pučka kultura susreće s učenom kulturom. Pučke predodžbe o magiji uzimali su i interpretirali “;intelektualci” – taj se termin ovdje odnosi na filozofski ili teološki obrazovane – a njihove ideje o magiji, demonima i srodnim temama zauzvrat su zemljom širili propovjednici. Treće, magija predstavlja osobito zanimljivo raskrižje između fikcije i stvarnosti. Fikcijska književnost srednjovjekovne Europe katkad je odražavala stvarnost srednjovjekovnog života, katkad ju je izobličavala, katkad je pružala eskapistički odmak od nje, a katkad stvarala ideale koje je stvarnost oponašala. Ipak, magija iz srednjovjekovne književnosti nalikovala je na magijske prakse iz srednjovjekovnog života na načine koje je teško, ali zanimljivo razmrsiti.Ukratko, magija je sjecište na kojem se religija susreće sa znanošću, pučka vjerovanja sijeku se s onima obrazovanih staleža, a fikcijski motivi dodiruju se sa stvarnošću svakodnevnog života.“;Richard Kieckhefer (1946.), profesor religije i povijesti na Northwestern Universityju, SAD. Bavi se europskim kasnim srednjim vijekom, posebice srednjovjekovnim imaginarijem. Prvenstveno ga zanima interdisciplinarni pristup te poveznice između elitne i pučke kulture u promišljanju kulturne povijesti. Uz Magiju u srednjem vijeku najpoznatije su mu knjige European Witch Trials (Routledge & Kegan Paul, 1976.) Repression of Heresy in Medieval Germany (Pennsylvania, 1979.), Unquiet Souls (Chicago, 1984.), Forbidden Rites (Sutton and Penn State, 1997.), Theology in Stone (Oxford, 2004.).

Ova knjiga pristupa magiji kao svojevrsnom raskrižju na kojem se sijeku različiti putovi u srednjovjekovnoj kulturi. Ona je, kao prvo, sjecište između religije i znanosti. Demonska magija zaziva zle duhove i počiva na mreži religijskih vjerovanja i praksi, dok prirodna magija iskorištava “;okultne” moći unutar prirode i u biti je grana srednjovjekovne znanosti. Drugo, magija je područje na kojem se pučka kultura susreće s učenom kulturom. Pučke predodžbe o magiji uzimali su i interpretirali “;intelektualci” – taj se termin ovdje odnosi na filozofski ili teološki obrazovane – a njihove ideje o magiji, demonima i srodnim temama zauzvrat su zemljom širili propovjednici. Treće, magija predstavlja osobito zanimljivo raskrižje između fikcije i stvarnosti. Fikcijska književnost srednjovjekovne Europe katkad je odražavala stvarnost srednjovjekovnog života, katkad ju je izobličavala, katkad je pružala eskapistički odmak od nje, a katkad stvarala ideale koje je stvarnost oponašala. Ipak, magija iz srednjovjekovne književnosti nalikovala je na magijske prakse iz srednjovjekovnog života na načine koje je teško, ali zanimljivo razmrsiti.

Ukratko, magija je sjecište na kojem se religija susreće sa znanošću, pučka vjerovanja sijeku se s onima obrazovanih staleža, a fikcijski motivi dodiruju se sa stvarnošću svakodnevnog života.“;

Richard Kieckhefer (1946.), profesor religije i povijesti na Northwestern Universityju, SAD. Bavi se europskim kasnim srednjim vijekom, posebice srednjovjekovnim imaginarijem. Prvenstveno ga zanima interdisciplinarni pristup te poveznice između elitne i pučke kulture u promišljanju kulturne povijesti. Uz Magiju u srednjem vijeku najpoznatije su mu knjige European Witch Trials (Routledge & Kegan Paul, 1976.) Repression of Heresy in Medieval Germany (Pennsylvania, 1979.), Unquiet Souls (Chicago, 1984.), Forbidden Rites (Sutton and Penn State, 1997.), Theology in Stone (Oxford, 2004.).

Ostavi komentar

Ocena:

Ukoliko poručujete preko sajta, ubacite željeni naslov u korpu, a potom pratite korake koji će vas odvesti do kraja kupovine. Da bi kupovina bila uspešna, treba da, na samom kraju, štiklirate kućicu “slažem se sa uslovima kupovine”. Ukoliko ste, prilkom popunjavanja podataka, uneli ispravnu mejl adresu, stići će vam potvrda kupovine sa brojem porudžbine. Ukoliko se ne snalazite, možete nam poslati mejl na sajt@makart.rs Odgovorićemo vam u najkraćem roku.
Ukoloiko ne poručujete preko sajta, već porukom, kao način plaćanja jedina opcija je plaćanje pouzećem. Poruka ili mejl koji nam šaljete treba da sadrži: tačan naslov knjige (ili knjiga) koju želite, potpunu adresu (ime i prezime, ulica i broj; mesto i poštanski broj) i broj telefona.
Ukoliko imate neko pitanje (o raspoloživim naslovima, o statusu porudžbine i sl.) ili ako se ne snalazite prilikom poručivanja, možete nam poslati mejl na sajt@makart.rs Odgovorićemo vam u najkraćem roku.
Porudžbinu uvek možete da otkažete, pa čak i kad vam kurir pozvoni na vrata, donoseći knjige. Ali bi ipak najbolje bilo da nas blagovremeno obavestite, ako ste se iz bilo kog razloga predomislili. Možete nas pisati na mejl adresu sajt@makart.rs. U slučaju da ste izvršili uplatu ili platili karticom, pa morali da odustanete, novac će vam biti vraćen. Na isti način možete nas obavestiti i ako imate nelu reklamaciju (nisu vam stigle sve knjige; neka knjiga je oštećena ili postoji greška u štampi i sl.), odmah ćemo vam se javiti radi dogovora kako da ispravimo grešku. Ukoliko ste napravili porudžbinu, pa onda shvatili da u očekivano vreme isporuke nećete moći da primite pošiljku, javite nam se – promenićemo datum isporuke ili ćemo pošiljku preusmeriti na drugu adresu, ako vam tako više odgovara.