kosovo u usmenoj i srednjovekovnoj književnosti

KOSOVO U USMENOJ I SREDNJOVEKOVNOJ KNJIŽEVNOSTI

Slobodan Simonović
Trideset godina nakon objavljivanja zbornika radova Kosovo u usmenoj i srednjovekovnoj književnosti ukazala se potreba za njegovim ponovnim publikovanjem. Šest vekova od Kosovskog boja akademska zajednica je 1989. godine obeležila naučnim skupom gde su izlagali najeminentniji jugoslovenski istraživači stare književnosti možda po poslednji put okupljeni u granicama jedne države.

Čini se da je prošlo dovoljno vremena da se njihov doprinos nauci o književnosti objektivno može oceniti kao izuzetan. Interesovanje za narodnu i srednjovekovnu književnost ni danas ne jenjava, te su ovde predstavljeni naučni rezultati i te kako značajni za dalja istraživanja.

Motiv Kosova tumačen je s različitih aspekata: u vezi s idejom oslobađanja od ropstva; u kontekstu junaka antipoda – Miloša Obilića i Vuka Brankovića; kroz analizu narodnih pesama „Smrt majke Jugovića“ i „Verenica Toplice Milana“; povodom makedonske usmene poezije; te predanja s juga Srbije o Kosovskoj bici i njenim istaknutim učesnicima; zatim vidova transponovanja kosovske legende u stihovima Filipa Višnjića i starca Milije; interpretacijom naslova „Izgibio Jugovića“; oko vizije slobode, viteštva, časne smrti i etičke dimenzije opredeljenja za carstvo nebesko; posvećivanjem pažnje kosovskom mitu u književnosti Crne Gore; kao i motivu izdaje; te odjecima Kosovske bitke i legende o njoj u srpskoj poeziji; prezentovanjem istorijskih podataka iz hronike Idrisa Bitlisija, napisane na persijskom jeziku; pregledom slovenačkih zapisa o boju na Kosovu; i, najzad, izlaganjem o vidovdanskom kultu i kosovskom mitu.

– Nataša Drakulić Kozić
 
Pošalji