kako se zemlje natječu

KAKO SE ZEMLJE NATJEČU

Sve cene su sa uračunatim PDV-om.

STRATEGIJA, STRUKTURA I DRŽAVNO UPRAVLJANJE U GLOBALNOJ EKONOMIJI
Kako se zemlje žure u nadmetanju u sve globalizovanijoj areni, državne strategije važnije su nego ikada. Zemlje širom sveta sve oštrije se nadmeću za tržišta, tehnologije, vjštine, strane investicije i kanale distribucije koji su potrebni za rast njihovih ekonomija i podizanje životnog standarda. U našem potpuno globalizovanom svetu, specifične strategije tih nacionalnih vlada ili će uspeti – ili podbaciti – u naporima da podstaknu i održe rast, smanje siromaštvo, prilagode se urbanizaciji i stvore radna mesta.
U knjizi Kako se zemlje natječu: strategija, struktura i državno upravljanje u globalnoj ekonomiji, Richard H. K. Vietor pokazuje kako države određuju smer i stvaraju klimu za nacionalni ekonomski razvoj i profitabilna privatna preduzeća. Vietor ističe da u današnjem hiperkonkurentnom okruženju država stalno osigurava specifične prednosti koja su preduzećima naophodna kako bi se ravnopravno nosila s konkurentima. Te prednosti uključuju visoku štednju i niske kamatne stope za investiranje, čvrsta prava vlasništva i dobro državno upravljanje, tehnološki motivisanu i predanu radnu snagu, nisku stopu inflacije i brzo rastuće domaće tržište.
Prikazujući istorijski kontekst, ekonomske analize i intervjue s izvršnim direktorima i državnim službenicima širom sveta, Vietor nudi živopisnu i pronicljivu analizu različitih pristupa državnim strategijama koje vode i do uspeha i do neuspeha. Poglavlja opisuju važne zemlje – Kinu, Indiju, Japan, Singapur i Sjedinjene Države, jednako kao i Meksiko, Rusiju, Saudijsku Arabiju, Južnu Afriku i Italiju – otkrivaju jedinstvene društvene, ekonomske, kulturne i istorijske snage koje su odredile zemljinu putanju razvoja. Vietor takođe osporava široko rasprostranjeno mišljenje da u tržišnim ekonomijama, kao što su Sjedinjene Države, jak uticajdržave može samo omesti poslovni uspeh.
Provokativna u prikazu i bogata u izvorima, knjiga Kako se zemlje natječu nudi snažan uvid u razvoje poslovnih okruženja kod važnih naroda – i u prošlosti i u budućnosti.

„Globalizacija potpuno ističe, više nego ikada pre, konkurentske pozicije naroda. Koristeći se dugim iskustvom predavača na poslovnoj školi Harvard, smer Poslovanje, država i međunarodna ekonomija, Richard Vietor razjašnjava vezu između ekonomskog postignuća i državne politike. Kako se zemlje natječu pruža okvir koji je neophodan menadžerima da bi razumeli putanje razvoja zemalja i kako bi mogli donositi odluke u međunarodnoj ekonomiji.“
- Daniel Yergin, predsednik uprave, Cambridge Energy Research Associates, autor The Prize: The Epic Quest for Oil, Money and Power i koautor Commanding Heights: The Battle for the World Economy
„Kako se zemlje natječu vrlo je čitljiv iskaz o tome zašto je država važna u nacionalnom ekonomskom postignuću. Temeljeno na studijama slučaja najvažnijih svjtskih ekonomija, Richard Vietor pokazuje kako strategije razvoja koje države slede znatno određuju funkcionsanje tržišta dobro ili ne. Poslovni ljudi i informisani građani trebali bi da razumeju problematiku o kojoj se u knjizi govori.“
- Dwight Perkins, H. H. Burbank profesor političke ekonomije na Univerzitetu Harvard i bivši direktor Instituta za međunarodni razvoj na Harvardu
„Globalizacija je pažnju usmerila na zemlje, a ne samo na preduzeća. Suprotno mišljenju da globalizacija čini zemlje nevažnima, a vlade nemoćnima, Vietorova knjiga Kako se zemlje natječu pruža fascinantan i svež pogled na uticaj nacionalnih politika na ostvarenja preduzeća.“
- Jordi Canals, dekan poslovne škole IESE, Univerzitet Navarra, Španija
„Kako svet postaje sve više „spljošten“, raste i vladina moć da pomogne ili odmogne konkurentnosti svoje zemlje, a za preduzeća je važno da to uzmu u obzir pri oblikovanju svojih strategija. Bez obzira kakav je vaš filozofski pogled na ulogu državne politike u poslovanju preduzeća, razumevanje analitičkog okvira i zemljinih „razvojnih puteva“ opisanih u ovoj knjizi biće presudno. Za obazrive poslovne ljude koji rade u našem globalnom svetu, knjiga profesora Richarda Vietora je preko potrebno štivo.“
- Victor Fung, predsednik uprave grupe, Li&Fung grupa

Kratak sadržaj
Strategije i strukture razvoj
Japansko ekonomsko čudo
Singapur, INC.
Kina, pragmatična država
Indija u pokretu
Meksiko, nepotpuna tradicija
Južna Afrika, ubacivanje u brzinu
Saudijska Arabija, modernizacija protiv westernizacije
Institucionalni kolaps i oporavak Rusije
Europska integracija i talijanska
Konkurentnost
Japan iznad mjehura
Upravljanje američkim snom

RICHARD H. K. VIETOR je profesor na katedri za Upravljanje zaštitom životne sredine. Senator John Heinz na poslovnoj školi Harvard, gde drži predmete iz područja regulacije poslovanja i međunarodne političke ekonomije.

Ostavi komentar

Ocena:

Ukoliko poručujete preko sajta, ubacite željeni naslov u korpu, a potom pratite korake koji će vas odvesti do kraja kupovine. Da bi kupovina bila uspešna, treba da, na samom kraju, štiklirate kućicu “slažem se sa uslovima kupovine”. Ukoliko ste, prilkom popunjavanja podataka, uneli ispravnu mejl adresu, stići će vam potvrda kupovine sa brojem porudžbine. Porudžbinu možete da napravite i telefonom, ako nas pozovete na brojeve 060 050 1567 ili 060 050 1568, u periodu od 9 do 17 h. Van tog perioda možete nam poslati sms koji treba da sadrži: tačan naslov knige (ili knjiga) koju želite, potpunu adresu (ulica i broj; mesto i poštanski broj) i broj telefona. Prilikom poručivanja telefonom, kao način plaćanja jedina opcija je plaćanje pouzećem. A možete poručiti i mejlom, slanjem istih podataka na sajt@makart.rs.
Prilikom poručivanja telefonom, kao način plaćanja jedina opcija je plaćanje pouzećem. Možete nas pozvati na brojeve telefona 060 050 1567 ili 060 050 1568 (od 9 do 17 h). Van tog perioda možete nam poslati sms koji treba da sadrži: tačan naslov knjige (ili knjiga) koju želite, potpunu adresu (ime i prezime, ulica i broj; mesto i poštanski broj) i broj telefona.
Ukoliko imate neko pitanje (o raspoloživim naslovima, o statusu porudžbine i sl.) ili ako se ne snalazite prilikom poručivanja, možete nas pozvati na brojeve telefona 060 050 1567 ili 050 060 1568 (od 9 do 17 h). A možete nam i pisati na mejl adresu sajt@makart.rs. Odgovorićemo vam u najkraćem roku.
Porudžbinu uvek možete da otkažete, pa čak i kad vam kurir pozvoni na vrata, donoseći knjige. Ali bi ipak najbolje bilo da nas blagovremeno obavestite, ako ste se iz bilo kog razloga predomislili. Možete nas pozvati telefonom na brojeve 060 050 1567 ili 060 050 1568, a možete nam i pisati na mejl adresu sajt@makart.rs. U slučaju da ste izvršili uplatu ili platili karticom, pa morali da odustanete, novac će vam biti vraćen. Na isti način možete nas obavestiti i ako imate nelu reklamaciju (nisu vam stigle sve knjige; neka knjiga je oštećena ili postoji greška u štampi i sl.), odmah ćemo vam se javiti radi dogovora kako da ispravimo grešku. Ukoliko ste napravili porudžbinu, pa onda shvatili da u očekivano vreme isporuke nećete moći da primite pošiljku, javite nam se – promenićemo datum isporuke ili ćemo pošiljku preusmeriti na drugu adresu, ako vam tako više odgovara.