ekonomska povijest europe 20 stoljeća

EKONOMSKA POVIJEST EUROPE 20. STOLJEĆA

Sve cene su sa uračunatim PDV-om.

EKONOMSKI REŽIMI OD LAISSEZ-FAIRE-a DO GLOBALIZACIJE
Ovo je značajna nova istorija ekonomskih režima i ekonomske uspešnosti tokom dvadesetog veka. Ivan T. Berend razmatra istorijski razvoj evropske privrede u dvadesetom veku, ispituje njene promašaje i uspehe u reagovanju na izazove ovog krizom opterećenog i nemirnog, ali veoma uspešnog vremena. Knjiga daje pregled uspona i pada raznih ekonomskih režima koji su izmišljeni i uvedeni u Evropi tokom dvadesetog veka. Profesor Berend pokazuje korene i karakteristike tih režima, izazov laissez-faire-a, regulisani tržišni sistem, autoritarni ekonomski dirižizam, netržišni sistem, rast mešovite privrede i socijalne države, kao i globalizaciju krajem veka. Ispituje, takođe kako je veliki disparitet između evropskih regija, koji je karakterisao ranija razdoblja, postepeno počeo nestajati tokom odvijanja dvadesetog veka kad je sve više zemalja dosezalo slični nivo ekonomskog razvoja. Ova knjiga je obvezna literatura za one koji proučavaju evropsku ekonomsku istoriju, ekonomiju i savremenu evropsku istoriju.
Ovo je važna nova ekonomska istorija Evrope dvadesetog veka koju je napisao istaknuti stručnjak iz prakse, koji je i sam proživeo više od dve trećine tog razdoblja. Organizacija knjige se veoma vešto vrti oko uspona i padova privrednih režima u različitim razdobljima… To je nužno štivo za svakog ozbiljnog istraživača ekonomske istorije Evrope, istorije dvadesetog veka ili komparativnih ekonomskih sistema.“
- Stephen Broadberry, Univerzitet Warwick
„Autor je pokazao izuzetno vladanje gradivom – Berend uspešno integrše analitičke uvide u vezi sa pitanjima vezanim uz rast, distribuciju i okruženje u koherentan narativni okvir… Studentima će posebno odgovarati njegovo jasno izražavanje i jednostavan analitički stil, kao i način na koji olakšava razumevanje gradiva korišćenjem tablica sa podacima o ekonomskim aktivnostima u Evropi u prošlom veku.“
- Mark Thomas, Univerzitet Virginia
„Ovaj lucidni, izbalansirani i merodavni pregled postignuća, nejednakosti i ekonomskog potencijala našeg kontinenta, bez kojeg se ne može razumeti budućnost Evrope u 21. veku, rezultat je celoživotnog iskustva istorije i ekonomskih promena koje ona sa sobom nosi.“
- Eric Hobsbawm, Birckbeck College, Univerzitet u Londonu
„Knjiga Ivana Berenda otvara nove horizonte za proučavanje ekonomskog rasta i razvoja u Evropi dvadesetog veka. Ona se ne fokusira samo na Zapadnu Evropu, već obuhvata i Skandinaviju, Irsku, Portugal, Mediteran, zemlje na jugu i istoku srednje Evrope, Rusiju i Balkan. Tako je nastao izvanredan komparativni pregled ekonomskog rasta i efikasnosti, kao i pripadajućeg ideološkog, političkog i institucijskog konteksta iz nacionalne, kao i iz evropske i globalne perspektive.“
- Herman Van der Wee, Univerzitet Leuven

Kratak sadržaj
Laissez-faire sustav Europe i njegovo djelovanje prije Prvoga svjetskog rata
Pad laissez-fairea i uspon reguliranoga tržišnog sustava
Ekonomski dirižizam u autoritarno-fašističkim režimima
Ekonomski sustav središnjega planiranja
Mješovito gospodarstvo i socijalna država u integriranoj Zapadnoj Europi poslije Drugoga svjetskog rata
Globalizacija: povratak laissez-faireu?

IVAN T. BEREND ima titulu istaknutog profesora istorije na Univerzitetu Kalifornija u Los Anđelesu. Njegove brojne publikacije uključuju The European Periphery and Industrialization 1780-1914 (zajedno sa Györgyom Ránkijem, 1982), Decades of Crisis: Central and Eastern Europe Before World War II (1998), History Derailed: Central and Eastern Europe in the ‘Long’ 19th Century (2003) i Central and Eastern Europe, 1944-1993: Detour from the Periphery to the Periphery (1996).

Ostavi komentar

Ocena:

Ukoliko poručujete preko sajta, ubacite željeni naslov u korpu, a potom pratite korake koji će vas odvesti do kraja kupovine. Da bi kupovina bila uspešna, treba da, na samom kraju, štiklirate kućicu “slažem se sa uslovima kupovine”. Ukoliko ste, prilkom popunjavanja podataka, uneli ispravnu mejl adresu, stići će vam potvrda kupovine sa brojem porudžbine. Porudžbinu možete da napravite i telefonom, ako nas pozovete na brojeve 060 050 1567 ili 060 050 1568, u periodu od 9 do 17 h. Van tog perioda možete nam poslati sms koji treba da sadrži: tačan naslov knige (ili knjiga) koju želite, potpunu adresu (ulica i broj; mesto i poštanski broj) i broj telefona. Prilikom poručivanja telefonom, kao način plaćanja jedina opcija je plaćanje pouzećem. A možete poručiti i mejlom, slanjem istih podataka na sajt@makart.rs.
Prilikom poručivanja telefonom, kao način plaćanja jedina opcija je plaćanje pouzećem. Možete nas pozvati na brojeve telefona 060 050 1567 ili 060 050 1568 (od 9 do 17 h). Van tog perioda možete nam poslati sms koji treba da sadrži: tačan naslov knjige (ili knjiga) koju želite, potpunu adresu (ime i prezime, ulica i broj; mesto i poštanski broj) i broj telefona.
Ukoliko imate neko pitanje (o raspoloživim naslovima, o statusu porudžbine i sl.) ili ako se ne snalazite prilikom poručivanja, možete nas pozvati na brojeve telefona 060 050 1567 ili 050 060 1568 (od 9 do 17 h). A možete nam i pisati na mejl adresu sajt@makart.rs. Odgovorićemo vam u najkraćem roku.
Porudžbinu uvek možete da otkažete, pa čak i kad vam kurir pozvoni na vrata, donoseći knjige. Ali bi ipak najbolje bilo da nas blagovremeno obavestite, ako ste se iz bilo kog razloga predomislili. Možete nas pozvati telefonom na brojeve 060 050 1567 ili 060 050 1568, a možete nam i pisati na mejl adresu sajt@makart.rs. U slučaju da ste izvršili uplatu ili platili karticom, pa morali da odustanete, novac će vam biti vraćen. Na isti način možete nas obavestiti i ako imate nelu reklamaciju (nisu vam stigle sve knjige; neka knjiga je oštećena ili postoji greška u štampi i sl.), odmah ćemo vam se javiti radi dogovora kako da ispravimo grešku. Ukoliko ste napravili porudžbinu, pa onda shvatili da u očekivano vreme isporuke nećete moći da primite pošiljku, javite nam se – promenićemo datum isporuke ili ćemo pošiljku preusmeriti na drugu adresu, ako vam tako više odgovara.