dragiša i krleža

DRAGIŠA I KRLEŽA

"Dragiša i Krleža" Jelice Zupanac opisuje prijateljstvo između Dragiše Vasića, mobilisanog rezerviste, ubijenog tokom Drugog svetskog rata i Miroslava Krleže, njegovog dugogodišnjeg poznanika.

Ušteda 110 rsd (10%)
Sve cene su sa uračunatim PDV-om.

Dragiša Vasić (1885–1945) mobilisan 1941. kao rezervista, ostao je da se bori protiv Nemaca u Drugom svetskom ratu i posle kapitulacije Jugoslavije, uz jedinice Jugoslovenske kraljevske vojske koje je predvodio general Mihailović, ministar vojske jugoslovenske vlade u izbeglištvu u Londonu, priznate od saveznika. Iz rata se nije vratio kući. Prema nalazima istoričara, stradao je u proleće 1945. godine ili u ustaškom logoru Jasenovac ili od OZNE – partizanske bezbednosne službe. Posle rata je proglašen za izdajnika naroda, njegove knjige su zabranjene, a njegova supruga Nataša, koja je tokom rata izbačena s posla i odvedena na šest meseci u logor na Banjici sa ćerkom Tanjom, ostala je bez prava na državnu službu. Izdržavala se dajući privatne časove stranih jezika u Beogradu.Miroslav Krleža (1893–1981) tokom Drugog svetskog rata nije otišao u partizane iako je kao komunista imao otvoren poziv. Sve vreme rata proveo je u Zagrebu, glavnom gradu Nezavisne države Hrvatske, koja je otcepljenjem od Jugoslavije pristupila Trećem rajhu. Njagova supruga Bela, glumica, nakratko uhapšena aprila 1941. zbog srpskog porekla, igrala je u predstavama Hrvatskog narodnog kazališta sve vreme rata i posle oslobođenja. ?rleža je, pored Ive Andrića, postao najznačajniji pisac Jugoslavije.O svom prijatelju Krleža je pisao: „Dragiša Vasić kao književnik je naturalist, kome violentne snage nekih podsvijesnih poriva i razdornih nagona nikada ne previru preko solidne linije iskrenoga doživljaja, i kao takav je zarezao crte svoga književnog profila sigurno i markantno: te crte stajat će jasne, kada svim šarlatanima i snobovima i piskaralima, što drljaju danas po posljednjoj fazoni sedmorazrednih listova, već odavno neće biti ni traga ni glasa”.

Ostavi komentar

Ocena:

Ukoliko poručujete preko sajta, ubacite željeni naslov u korpu, a potom pratite korake koji će vas odvesti do kraja kupovine. Da bi kupovina bila uspešna, treba da, na samom kraju, štiklirate kućicu “slažem se sa uslovima kupovine”. Ukoliko ste, prilkom popunjavanja podataka, uneli ispravnu mejl adresu, stići će vam potvrda kupovine sa brojem porudžbine. Ukoliko se ne snalazite, možete nam poslati mejl na sajt@makart.rs Odgovorićemo vam u najkraćem roku.
Ukoloiko ne poručujete preko sajta, već porukom, kao način plaćanja jedina opcija je plaćanje pouzećem. Poruka ili mejl koji nam šaljete treba da sadrži: tačan naslov knjige (ili knjiga) koju želite, potpunu adresu (ime i prezime, ulica i broj; mesto i poštanski broj) i broj telefona.
Ukoliko imate neko pitanje (o raspoloživim naslovima, o statusu porudžbine i sl.) ili ako se ne snalazite prilikom poručivanja, možete nam poslati mejl na sajt@makart.rs Odgovorićemo vam u najkraćem roku.
Porudžbinu uvek možete da otkažete, pa čak i kad vam kurir pozvoni na vrata, donoseći knjige. Ali bi ipak najbolje bilo da nas blagovremeno obavestite, ako ste se iz bilo kog razloga predomislili. Možete nas pisati na mejl adresu sajt@makart.rs. U slučaju da ste izvršili uplatu ili platili karticom, pa morali da odustanete, novac će vam biti vraćen. Na isti način možete nas obavestiti i ako imate nelu reklamaciju (nisu vam stigle sve knjige; neka knjiga je oštećena ili postoji greška u štampi i sl.), odmah ćemo vam se javiti radi dogovora kako da ispravimo grešku. Ukoliko ste napravili porudžbinu, pa onda shvatili da u očekivano vreme isporuke nećete moći da primite pošiljku, javite nam se – promenićemo datum isporuke ili ćemo pošiljku preusmeriti na drugu adresu, ako vam tako više odgovara.