digitalni rubikon

DIGITALNI RUBIKON

Oliver Subotić
"Digitalni rubikon" je fascinantna knjiga autora Olivera Subotića koja na jednostavan i pristupačan način istražuje sve aspekte veštačke inteligencije. Ova prva popularno napisana knjiga o fenomenu veštačke inteligencije pruža čitaocima dubok uvid u njen nastanak, razvoj i potencijalne opasnosti. Naslov knjige, "Digitalni rubikon," savršeno odražava trenutnu situaciju - prelazak tehnološkog Rubikona, izazov koji postavlja duboku neizvesnost pred čovečanstvo. Autor nas poziva da se zapitamo da li smo spremni da oblikujemo i preusmerimo tok ove tehnološke reke ili ćemo, poput Julija Cezara, hrabro zakoračiti preko Rubikona veštačke inteligencije, suočavajući se s neizbežnim posledicama. "Digitalni rubikon" je nezaobilazno štivo koje će promeniti način razmišljanja generacija koje dolaze.

Digitalni rubikon je knjiga koja na pregledan i svima razumljiv način opisuje nastanak, razvoj i opasnosti veštačke inteligencije. U pitanju je prva, popularno pisana knjiga o ovom fenomenu koji će promeniti život generacija koje dolaze.

Iz predgovora knjizi Digitalni rubikon
U ovom trenutku nije glavni problem na koji ćemo način u tehničkom smislu izvesti opservaciju veštačke inteligencije, koliko pitanje: da li smo uopšte spremni da i nešto konkretno uradimo na tom polju? Osnovna nedoumica, dakle, nije u kojoj meri je čovek sposoban da uoči dimenzije tehnološke „reke“ koja se izlila, već da li je spreman da uloži napor u oblikovanje i preusmeravanje njenog toka?A kada smo već kod analogije sa rekom, setimo se istorijske priče o prelasku Rubikona, koja je i pozajmljena za naslov knjige koju upravo čitate. Kako svedoči drevna povest, reka Rubikon je u prvom veku pre Hrista služila kao neka vrsta granice između provincija na jugu Italije i Galije na severu.Postojala je zabrana prelaska te reke, koja je na neki način bila garant mira na Poluostrvu. Julije Cezar se odvažio da tu zabranu prekrši, sa svim posledicama koje je taj potez povlačio za sobom, i krenuo je sa svojim trupama iz Galije ka Rimu. Prelazak Rubikona je označio veliki sukob na tlu današnje Italije iz koga Julije Cezar izlazi kao pobednik i ubrzo postaje veliki rimski imperator.Sudbonosni prelazak Rubikona pretočen je vekovima kasnije u poznat izraz koji označava rezolutan prelazak preko neke granice, čemu sleduje duboka neizvesnost. I to takav prelazak posle koga nema povratka nazad. U naše vreme je, sasvim sigurno, strelovitim napretkom veštačke inteligencije pređen tehnološki Rubikon.Pritom, savremeni čovek uglavnom nema odlučnost koju je imao Gaj Julije Cezar: da u onome što ga očekuje definitivno pobedi.

Pošalji