bivanje u prisustvu drugog

BIVANJE U PRISUSTVU DRUGOG

Žan-Mari Robin
Zbornik eseja i transkripcija sa predavanja jednog od najkompetentnijih savremenih geštalt psihoterapeuta i didaktičara Žan-Mari Robina prvi put je objavljena u srpskom izdanju pod naslovom Bivanje u prisustvu drugog. Prevashodno je namenjena edukantima i geštalt terapeutima, ali i terapeutima drugih orijentacija.

Žan-Mari Robin je jedan od najistaknutijih savremenih geštalt psihoterapeuta i didaktičara. Knjiga predstavlja zbornik eseja i transkripcija sa predavanja ovog enciklopedijski obrazovanog autora, u kojoj su objedinjeni njegovi tekstovi objavljeni u knjigama Pojaviti se kao okolnost za drugoga i Društvena promena počinje udvoje sa nekoliko novih poglavlja. Za ovo prvo srpsko izdanje autor je napisao i predgovor, a stručni recenzent je Ivana Vidaković, dr sci.

Knjiga je namenjena edukantima i geštalt terapeutima, ali i psihoterapeutima drugih orijentacija i čitaocima zainteresovanim za fenomenološki ili estetski pristup geštalt terapiji.Pozivajući se na brojne reference, počev od antičkih filozofa, preko psihoanalitičara, fenomenološki orijentisanih filozofa, egzistencijalista, a neprekidno se osvrćući na okolnosti u kojima se geštalt terapija razvijala autor nam nudi mnoštvo informacija sa „posebnim upozorenjem“ da imaju zadatak da nas navedu na sopstveno autentično promišljanje i doživljaj prakse geštalt terapeuta.

Uloga terapeuta se ne ograničava na sam terapijski odnos i razmene u terapijskoj sobi, a Robin ukazuje i na povezanost društva i psihoterapije ističući kako psihoterapija i kada se radi u intimnosti terapijskog setinga može da doprinese društvenim promenama. Neprekidno nas podsećajući i sopstvenim primerom da šta god radio u toku seanse „geštalt terapeut je uvek u službi svog klijenta“, te kroz lične primere sa edukacija i seansi, Robin nam se razotkriva kao autor, geštalt terapeut i čovek koji sa zaslugom nosi titulu jednog od najvećih živih didaktičara i teoretičara geštalt terapije.

TERAPIJA – SUSRET KOJI OMOGUĆAVA DA BIVAMO U PRISUSTVU DRUGOG

  • • Zašto svaki geštalt terapeut pripisuje veliki značaj procesu?
  • • Stid – stid koji otkriva i stid koji sakriva
  • • Razotkrivanje geštalt terapeuta
  • • Terapeutski odnos kao model društvene promene

Bez upuštanja u kosmičke apstrakcije i zapadanja u individualistički model, Žan-Mari Robin uspeva da izgradi teoriju koja obnavlja terapijsku seansu kao scenu jedinstvene i nepredvidljive drame ljudskog postojanja.

Majkl Vinsent Miler, iz Predgovora

Pošalji