Knut Hamsun, GLAD

Roman Glad  je prvi od dvadeset romana norveškog pisca Knuta Hamsuna, dobitnika Nobelove nagrade za njiževnost. Ovu knjigu napisao je sa svojih trideset godina, a njegov celokupan doprinos modernoj književnosti XX veka je od neprocenjivog značaja.
23.03.2020.
knut hamsun, glad

 

Ovo je priča o neimenovanom novinaru koji obilazi ulice Osla jedva preživljavajući. On odbija pomoć jer je suviše ponosan da bi odstupio od svojih visokih ideala, tako da je primoran da založi svoje oskudne stvari kako bi opstao. Tako pisac luta gradom opterećen samo time da nabavi neku hranu, kako onu za fizički opstanak, tako i duhovnu, kreativnu. On postaje sasvim očajan, počinje da pati od zabluda i biva uznemiren beznačajnim događajima, često ne razumejući ponašanje drugih ljudi. Izgubljen i u zamci svojih zabluda, on pokušava da živi samodovoljan život, sam i zaslepljen svojim ličnim stanjem očaja.

Sama tema gladi zauzima centralno mesto u ljudskom životu, kako bukvalno, tako i metaforički. Knjiga bi se mogla čitati kao prost primer psihološkog naturalizma, u kojem se ideja i efekti gladovanja na telo i um intrigantno istražuju. Hamsun je zaista imao intimno znanje o ovome i u romanu ima više od nagoveštaja njegove biografije. Ipak, glad je ovde nešto više čak i od kritike tamne strane urbane otuđenosti, koja jeste neosporna. Ona ukazuje na nešto u čemu se svaki muškarac guši. Centralni lik nije čovek koga društvo izbegava i prepušta samom sebi, već čovek koji je gord, opterećen svojom važnošću i ponosom. Taj čovek sebe smatra boljim i vrednijim od drugih i pre je spreman da gladuje i pati nego da to prizna drugima. Štaviše, on svoju situaciju i pogoršava pompeznim velikodušnim radnjama koje sebi ne može da priušti.

Ovo je takođe roman o usamljeničkoj potrazi za pisanjem, u kojoj pisac mora da shvati svet oko sebe, ali mu je suđeno da bude po strani. Hamsun izvanredno prikazuje beznađe umetničkog stvaranja, zabluda i bahatost pisca dok pokušava da tumači svet prema čijem je postojanju ravnodušan. Frustracija glavnog junaka dok se trudi da nabavi hranu i da pronađe sklonište kako bi mogao da se posveti svojoj kreativnosti, opisana je veoma bolno.

Hamsunov glas bio je jedan od najranijih pokušaja istraživanja ljudske psihe u svoj njenoj složenosti. On se intenzivno bavio, kako analizom uma svojih likova, tako i svojom sopstvenom. Svakako da je ovo delo beskrajno vredno dostignuće, upravo zbog autorovog umeća prikazivanja unutašnjeg stanja čoveka.

Podelite: