sedmi dan
rasprodato

SEDMI DAN

Ju Hua
Ju Hua je često kritikovan kao previše dokumentaristički pisac, ipak njegova oštra kritika pojedinih segmenata društva i politike Kine je veoma kontroverzna. U romanu Sedmi dan Ju Hua opisuje sudbinu malog čoveka u savremenoj Kini. Sedmi dan je potresno delo nadahnuto istinitim događajem.

Ju Hua se u svojim delima kontinuirano bavi sudbinom običnog malog čoveka izloženog silovitim društvenim potresima. Junaci romana Živeti (Geopoetika, 2009) i Zapisi o prodavcu krvi (Geopoetika, 2014) trpe razorne posledice društvenopolitičkih promena u drugoj polovini prošlog veka, a Sedmi dan predstavlja književni osvrt na savremenu Kinu. No, čak i onda kad realnost deluje fantastičnije od književne fikcije, dobar pisac je kadar da je poetizuje, učini bliskom i univerzalno razumljivom.

Iako je reč o svetski priznatom piscu čija su dela prevedena na više od dvadeset jezika, za razliku od mnoštva savremenih kineskih književnika proslavljenih van granica Kine, Ju Hua dosledno i smelo piše o nepravednostima kineskog društva koje ugrožavaju običnog čoveka. Sedmi dan je nadahnut istinitim događajima, što je pojedine kineske kritičare navelo da Ju Huau zamere na "preteranoj dokumentarnosti", ali ne treba zaboraviti da je reč o vrhunskom književnom ostvarenju u kojem brutalna stvarnost pre svega predstavlja motiv, vešto uklopljen u narativnu strukturu dela. Uostalom, prošlost nas uči da saosećanje prema ugroženim i marginalizovanim članovima sopstvene zajednice, hrabro pretočeno u iskreno umetničko ostvarenje, nije ništa drugo do vrhunski čin rodoljublja.

Zoran Skrobanović

Pošalji